Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar?

paradetay.net

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan Sözleşmeli Er Maaşı ne kadar? Doğuda görev yapan Sözleşmeli Er Maaşı [year] yılında ne kadar oldu? Sözleşmeleri er maaşları ile ilgili olarak en çok merak edilen soruların cevapları bu yazımızda.

Sözleşmeli Er Nedir ve Ne İş Yaparlar?

Sözleşmeli Er, Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu‘nun 2’inci maddesinde “Erbaş ve er kadro görev yerlerinde, bu Kanun esaslarına göre istihdam edilenleri ifade eder.” şeklinde tanımlanmıştır.

Aynı maddede Sözleşmeli Er Adayı; “Sözleşmeli er yetiştirilmek amacıyla ön sözleşme yapılarak
askerî eğitime alınanları ifade eder” şeklinde tanımlanmıştır.

Sözleşmeli erlerin toplam 7 yıllık hizmet süresi vardır. Bu süreçte bulundukları birliklerde verilecek görevleri yerine getirmektedirler. Bunlar çalıştıkları yerlere göre değişiklik gösterse de normal erlerden daha profesyonel oldukları için çoğunluğu operasyon bölgelerinde görev yapmaktadır.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından dönem dönem sözleşmeli er alımı yapılmaktadır. Başvuruda bulunanların en az ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir.

Evet gelelim asıl konumuz olan sözleşmeli er maaşları [year] yılında ne kadar sorusuna cevap vermeye.

Sözleşmeli Er Maaşları [year]

Temmuz ayında yapılan zamlar sonrasında sözleşmeli er maaşı ne kadar oldu. Yapılan zamlar sonrası birçok meslek gibi sözleşmeli er maaşları da merak konusu oldu. Doğuda ve batıda görev yapan sözleşmeli erlerin maaşları farklıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan askerlerin maaşlarına çalıştıkları bölgeye göre tazminatlar eklenir. Bu tazminat doğrultusunda sözleşmeli er maaşları farklılık göstermektedir.

Sözleşmeli er maaşı [year] yılı için 5.700 TL14.000 TL arasında değişmektedir. Maaşlar arasında bu kadar fark olmasının nedeni görev yeri ve yaptığı görevin zorluğudur.

Sözleşmeli Er Doğuda Ne Kadar Maaş Alır?

Doğuda Sözleşmeli Er Ne Kadar Maaş Alır?
Doğuda Sözleşmeli Er Ne Kadar Maaş Alır?

Doğuda görev yapan sözleşmeli er maaşı diğer bölgelerde görev yapanlara oranla daha yüksek olmaktadır. Bunun yanı sıra Suriye’nin Kuzeyinde ve Irak’ın Kuzeyinde operasyonel görevlerde olan sözleşmeli erler daha fazla maaş alabilmektedir.

Doğuda görev yapanlara terör tazminatı adı altında daha fazla ödeme yapılmaktadır. Doğuda görev yapan sözleşmeli er maaşları 7.700 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir.

Benzer İçerik: Bekçi Maaşı Ne Kadar? 

Doğu bölgesinde görev alan sözleşmeli er komando tazminatı alır. Bu da maaşlar ek 600 TL ödeme anlamına geliyor. Sözleşmeli er sınır ötesi operasyonlarda görevlendirilmesi durumunda maaşlarına net 8000 TL zam yapılıyor.

Evli olması durumunda ise 500 TL aile yardımı almaktadır. Yani bir sözleşmeli er evli ve sınır ötesinde grev yapıyorsa aylık olarak maaşı 15000 TL civarındadır. Yedi yıl boyunca görev yapan sözleşmeli er toplu tazminat almaya hak kazanır. Bu tazminat tutarı 293.653 TL’dir.

Sözleşmeli Erler Çalışma Saatleri

Sözleşmeli erlerin çalışma saatleri belli değildir. Çalıştıkları alana göre değişmektedir. Nöbet usulü çalışma sistemleri olduğu gibi mesai siteminde de çalışanlar vardır. Ayrıca bölgelere gör farklı çalışma sistemleri de görülebilir.

Sözleşmeli Er Özlük Hakları

Sözleşmeli Er Özlük Hakları
Sözleşmeli Er Özlük Hakları

Normal olarak görev yapan erlerden daha üst konumda olan sözleşmeli erlerin özlük hakları nasıldır?  Türkiye ortalamasına göre iyi düzeyde maaş alan sözleşmeli erlerin çeşitli özlük hakları bulunmaktadır. Genel olarak sahip oldukları özlük haklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 1 Yıl içerisinde kullanabilecekleri 30 gün izin hakları vardır.
  • Hafta sonu izin kullanabilirler.
  • En fazla 7 yıl boyunca görev alabilirler.
  • Sigortalı olarak çalışırlar.
  • 7 yıllık görev süreleri sonunda memur olarak kalma durumları vardır.
  • Memur olarak kalabilmeleri için düzgün bir özgeçmişe sahip olmaları gerekir.
  • Hastalık, afet, saldırı gibi durumlarda izin kullanabilirler. Kullandıkları bu izinlerde herhangi bir maaş kesintisi yapılmaz.
  • 3 yıllık görev üresinden sonra uzman çavuş olarak devam edebilirler.

Sözleşmeli er maaşı konusu merak eden kişiler başvuru koşullarını da öğrenmek istiyorlar.

Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli Erbaş ve Er, başvuru şartlarını taşıyanlar alım ilanlarını Türk Silahlı Kuvvetleri için personeltemin.msb.gov.tr sitesinden Jandarma Genel Komutanlığı için ise vatandas.jandarma.gov.tr/ptm/giris sitesinden takip edebilir.

Bu sitelerde ilan yayınlandıktan sonra bir kılavuz yayınlanır ve o kılavuzda tüm aşamalar hakkında detaylı bilgiler yer alır. E-Devlet ile sisteme giriş yapıp başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca sonuçlar da yine aynı siteden yayımlanmaktadır.

Sözleşmeli er maaşı hakkında bilgi verdiğimiz yazımızın benzerlerini nediyoo.com/maasi-ne-kadar sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu