Astsubay Maaşı Ne Kadar?

paradetay.net

Astsubaylar askeri alanda görev yaparlar. Astsubay Maaşı Ne Kadar?  TSK ve Jandarma’da görev yapan Astsubay maaşı 2022 yılında ne kadar oldu? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Astsubaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yaparlar. Astsubay Maaşları diğer devlet memurlarında olduğu gibi kıdemlerine göre değişiklik göstermektedir. Yapılan memur zammı ile astsubay maşları da zamlanmıştır.  Son olarak 2022 yılının temmuz ayında astsubay maaşları arttırılmıştır.

Ayrıca diğer mesleklerin maaşları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız nediyoo.com/maasi-ne-kadar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Astsubay Ne Demek?

Astsubayın ne olduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu birinci maddesinde ifade edilmiştir. İlgili kanun maddesi şu şekildedir:

Madde 1 – “Türkiye Cumhuriyeti Ordusunun kara, deniz ve hava kuvvetleriyle jandarma, gümrük koruma birlikleri kadrolarının astkomuta kademelerinde eğitim, sevk ve idare ile diğer idari işlerde subaya yardımcı olarak görevlendirilen askerî şahıslara (Astsubay) adı verilir.”

Astsubay, subaylardan kıdemsiz, er ve erbaşlardan kıdemli olan askeri rütbedeki kişilere denir.  TSK emrinde görev yapan astsubaylar askeri eğitim ve muhabere gibi görevlerde de bulunurlar. Astsubay rütbeleri şu şekildedir:

 • Çavuş
 • Kıdemli Çavuş
 • Üstçavuş
 • Kıdemli Üstçavuş
 • Başçavuş
 • Kıdemli Başçavuş

Astsubayların bu rütbelere geçmeleri için belirli sürelerin geçmesi gerekir:

 • Çavuş için 3 yıl
 • Kıdemli Çavuş için 3 yıl
 • Üstçavuş için 6 yıl
 • Kıdemli Üstçavuş için 6 yıl
 • Başçavuş için 6 yıl görev yapmaları gerekir. Daha sonra kıdemli Başçavuş olurlar ve emekli olana kadar bu rütbede kalırlar. Rütbelerine göre astsubay maaşları da değişmektedir.

Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay Maaşı Ne Kadar - Astsubay Maaşları Ne Kadar Oldu
Astsubay Maaşı Ne Kadar – Astsubay Maaşları Ne Kadar Oldu

Astsubaylar, Kara, Hava, Deniz, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olarak çalışmaktadırlar. Maaşları rütbe, kıdem ve sınıfa göre değişmekle beraber bröve ve görev yerlerine göre tazminat almaktadırlar.

Astsubay maaşı 2022’de çalıştıkları görev yeri, kıdem, derece ve yukarıda sıraladığımız rütbeye göre değişir. Astsubay maaşları ortalama olarak 10.575 TL ile 19.840 TL arasındadır.

Hava Astsubayların Maaşı Ne Kadar?

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapan astsubayların maaşları 11000 TL’den başlayarak 20000 TL’ye kadar yükselebilmektedir.  Kıdemine rütbesine ve görev yaptığı bölgeye göre maaşı belirlenir.

Deniz Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapan astsubayların maaşları 11000 TL’den başlayarak 19000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.  Kıdemine, rütbesine ve görev yaptığı bölgeye göre maaşı değişmektedir.

Kara Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrinde görev yapan astsubayların maaşları ise yine 11000 TL’den başlayarak 18000 TL’ye kadar yükselebilmektedir.  Kıdemine rütbesine ve görev yaptığı bölgeye göre maaşı belirlenir.

Jandarma Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubaylar jandarma alanında da görev yaparlar. Peki jandarma astsubay maaşları 2022 yılında ne kadar oldu? Jandarma astsubay maaşları 11000 TL ile 17000 TL arasında değişir. Jandarma astsubayların aldıkları maaşlar kıdemine rütbesine ve görev yaptığı bölgeye göre değişir.

Emekli Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Hizmet süresini tamamlayarak emekli olan astsubaylar ne kadar maaş alır? Emekliliğe ayrılan astsubaylar emekli maaşı almaya hak kazanırlar. 2022 Yılında en düşük emekli astsubay maaşı 10000 TL civarındadır.

Astsubay Olmak Ne Gerekiyor?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup belirtilen sağlık şartlarını karşılayanlar astsubay olabilirler. Bunlar ilk şartlardır. Ayrıca astsubay olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışmak isteyen kişiler, ÖSYM’nin yapacağı sınavda başarılı olarak Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezun olmalıdırlar.

Astsubay Meslek Yüksek okulları Milli Savunma bakanlığına bağlıdır. Bu meslek yüksek okullarına girilmeden önce bazı testlere tabi olunur. Daha Sonrasında mülakat yapılır ve uygun olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

Astsubay Nasıl Olunur - Astsubay Şartları
Astsubay Nasıl Olunur – Astsubay Şartları

Bunun dışında kalanlar ise TSK’nın ihtiyacı doğrultusunda bazı testlerden, mülakattan ve eğitimlerden geçtikten sonra astsubay olabilirler. Hali hazırda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde aktif olarak görev yapan uzman çavuşlarında astsubay olma hakları vardır.

Gerekli şartlara uygun olmaları durumda astsubay olarak görev yapmaya devam edebilirler. Bu durumda maaşları astsubay maaşları seviyesinde olacaktır.

Astsubayın Görev ve Sorumlulukları

Astsubaylar Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı Hava, Deniz ve Kara kuvvetleri komutanlıklarında görev alabilirler. Hangi kuvvet komutanlığında çalıştığı ve sınıfına göre görev alanı ve sorumlulukları değişmektedir. Astsubayların görevleri şu şekildedir:

 • Kendisinden üst rütbe de olan Subaylar ile altında olan er ve erbaşlar arasındaki ilişkileri düzenli bir şekilde sağlamak,
 • Bağlı bulundukları birimlerdeki muhabere görevlerini üstlenmek,
 • Nişancı olarak görev yapmak (Taşıtlarda veya Silahlı araçlarda)
 • Düşman unsurları olan hava araçlarına karşı koymak,
 • Birlikler arasındaki iletişimde görev alarak iletişimi sağlamak,
 • Görev yaptıkları yerleşkelerin düzenini sağlamak (nöbet, giriş-çıkış gibi.) Ayrıca güvenliğini sağlamak.
 • Görev yaparken kullandıkları araçların bakım ve onarımı sağlamak

Bunlar astsubayların genel görevleridir. Ayrı olarak çalıştıkları birime göre faklı görevlerde bulunabilirler.

Astsubay maaşı, nasıl astsubay olunur gibi konular hakkında bilgi verdik. Sizde astsubay maaşları 2022 yılında ne kadar oldu diye araştırma yapıyorsanız bilmeniz gereken diğer huşular astsubayların görevleri ve çalışma koşullarıdır.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu