Bekçi Maaşı Ne Kadar?

paradetay.net

Son yapılan memur zamları ile birlikte “Bekçi Maaşı Ne Kadar Oldu?” Sorusu sıkça sorulmaktadır. Bekçi maaşı [year] yılında ne kadar oldu?, Bekçi olma şartları nelerdir? Gibi sorularınıza cevaplar verdik.

Bekçi Kime Denir?

Bekçi Maaşları hakkında bilgi vermeden kimlere bekçi denir onu açıklayalım. Bekçiler, geceleri bulundukları güvenliğini sağlamak ile görevli kolluk personelidir. Harici bir görev almadıkları sürece gece saat 22:00 ile sabah saat 06:00 arası görev yaparlar. Bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yaparlar.  Bekçilerin de tıpkı polisler gibi silah taşımaya ve gerektiğinde kullanmaya yetkileri vardır. Silah kullanma yetkileri kanun ile düzenlenmiştir.

Bekçi Ne İş Yapar Görevi ve Sorumluluğu Nedir
Bekçi Ne İş Yapar – Görevi ve Sorumluluğu Nedir?

Kanunda tam adı Çarşı ve Mahalle Bekçileri olarak geçen bekçiler mahallelerde görev alırlar. Görevli bulundukları alanda bulunan cadde ve sokakların, park ve bahçelerin güvenliğini sağlamak gibi görevleri vardır. Bekçiler, polislerin yardımcısı olarak görev yaparlar. Acil müdahale edilmesi gereken ve polisin müdahale etmesine imkan olmayan durumlarda olaylara müdahale ederler. Polisin olay yerine gelmesi ile bekçiler olayın kontrolünü polise bırakır.

Bekçiler görev alanlarına giren yerlerde uyuşturucu madde satanları tespit edip ve yakalamak, Toplumun huzurunu bozan ve rahatsızlık veren kişileri tespit ederek polise teslim etmek gibi görevlerde ifa ederler. Bekçi Maaşlarını araştırarak bekçi olmak isteyen bekçilerin çalışma koşullarını da iyice araştırmalıdırlar.

Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar bekçi olamazlar. İlk şart elbette Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bekçi olmak isteyen kişilerin taşıması gereken şartlar vardır. Bu şartlar bekçi alımı öncesinde Polis Akademisi resmi internet sitesi olan pa.edu.tr adresinden ilan edilir. Bekçilik başvurusu yapmayı düşünüyorsanız yapılacak olan alımları kaçırmamak için mutlaka pa.edu.tr internet adresinin duyurular kısmını takip edin. Bekçilik alımları için genel hükümler şöyledir:

  • Erkekler için Askerliğini yapmış olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • En az 167 santimetre boy uzunluğuna sahip olmak,
  • Beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak,
  • En az 18 en fazla 31 yaşında olmak,
  • Yüz kızartıcı ya da terör örgütleri ile ilgili suçlara karışmamış olmak,
  • Memuriyete aykırı bir durumda bulunmaması,
  • Silah taşımasına engel bir durumun bulunmaması.

Bu şartların tümünü remi alım ilanında bulabilirsiniz.

Bekçi Maaşı [year] Yılında Ne Kadar?

Bekçi maaşı eğitim seviyesine göre değişmektedir. Mesleğe ilk başladıkları zaman derece/kademeleri eğitim seviyesine göre belirleneceğinden bekçi maaşları farklı olacaktır.

Eğitim Durumu Bekçi Maaşı (Aylık)
Lise Mezunu Bekçi Maaşı 9.588₺
Üniversite Mezunu Bekçi Maaşı 10.920₺

Bekçilerin maaşları yılda iki kere yapılan memur zammı ile birlikte zamlanmaktadır. Bekçilerin aldıkları net tutar evli olup olmamasına, çocuk olup olmamasına göre değişir. Diğer meslek mensuplarının maaşlarını merak ediyorsanız nediyoo.com/maasi-ne-kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bekçiler Gündüz Çalışır Mı?

Bekçiler Gündüz Çalışır Mı
Bekçiler Gündüz Çalışır Mı?

Bekçiler, ilgili mevzuat çerçevesinde bazı hallerde gündüz çalıştırılabilirler. Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ilgili maddesi şu şekildedir:

“Madde 4 – Çalışma süreleri ve fazla mesai ücreti hakkındaki genel hükümler saklı kalmak şartiyle çarşı ve mahalle bekçileri genel olarak güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar vazife görürler. Güvenlik veya kamu düzeni bakımından gecikmede sakınca bulunan fevkalade hallerde vali ve kaymakamın vereceği emirlerle gündüz de çalıştırılabilir. Bunun dışında her ne suretle olursa olsun, gündüz çalıştırılamazlar.”

Bekçilere İkramiye Verilir Mi?

Aynı kanun içerisinde bekçilere verilecek ikramiye ile ilgili düzenlemede bulunmaktadır. Bekçi maaşı dışında, üstün çalışma performansı göstermesi durumunda ikramiye ödemesi yapılır.

“Madde 15 – Bekçi teşkilatı mensuplarından üstün başarı gösteren bekçiler takdirname ile taltif edilirler. Hayatını tehlikeye koyacak şekilde üstün başarı gösteren bekçilere, yılda en çok üç defa aylık ücretleri tutarı kadar ikramiye verilebilir.”

Bekçiler Sakal Bırakabilir Mi?

Bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesi de devlet memuru olarak görev yaptıklarından dolayı herhangi bir şekilde sakal ve bıyık bırakamazlar.

Bekçi Çalışma Saatleri Nasıldır?

Bekçi Maaşları haricinde araştırılan bir diğer konu ise bekçilerin çalışma saatlerinin nasıl belirlendiğidir. Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanunu bulunduğundan bekçiler ile ilgili tüm konular bu kanunla düzenlenmiştir. Yine ilgili kanunun 4. Maddesi bekçilerin çalışma süreleri ile ilgilidir. “Bekçiler Gündüz Çalışır mı?” başlığı altında 4. Maddenin tam metni paylaşılmıştır.

Bekçi Maaşı [year] yılında iki kere zamlanmıştır. Diğer yıllarda da Ocak ve Haziran aylarında olacak şekilde yine zamlanacaktır.

Bekçi kaç saat çalışır?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri’nin, haftalık toplam çalışma saati 40 saat olarak düzenlenmiştir.

Bekçi eğitimi kaç ay?

Bekçi adayları, haftanın 6 günü sabah 09:00 – 19:00 arası olmak üzere 2 aylık yatılı olmayan bir eğitime tabii tutulurlar.

Bekçi parkuru kaç saniye?

Erkek bekçi adaylarının spor sınavında başarılı olması için parkuru maksimum 50 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Bekçi parkuru tam puan ise 40 saniyede tamamlayanlara verilir.

Bekçiler kadrolu mu?

Evet, bekçiler çalışmayı sürdürdükleri kurumlarda kadrolu olarak görev yaparlar.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu