Polis Maaşları Ne Kadar?

paradetay.net

Polis olmak isteyen yüzbinlerce genç vatandaşımız polis maaşlarını merak etmektedir. Ülkemiz genelinde günümüz itibarı ile 330 bin polis aktif olarak görevdedir. PMYO, POMEM ve PAEM alımları kapsamında bu sayı her geçen artmaktadır. Bu yazıda polis maaşları ne kadar? Nasıl polis olunur? Polisin çalışma şartları nasıldır? gibi konuları ele alacağız.

Diğer mesleklerde çalışanların ne kadar maaş aldıklarını merak ediyorsanız nediyoo.com/maasi-ne-kadar sayfamızı ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca maaşını merak ettiğiniz meslekleri yorumlarda bize belirtebilirsiniz.

Polis Nedir?

Polis olmak isteyenler polis maaşlarını merak ettikleri kadar polisin görev tanımını da merak etmektedirler. Ülkemizde Polis kimdir sorusunun cevabı kanunla verilmiştir. Polis vazife ve salahiyet kanununun 1. Maddesi polisin kim olduğunu açıkça ifade eder. Polisin tanımı şu şekildedir.

“ PVSK Madde 1 – Polis, asayişi amme, şahıs, tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini korur. Halkın ırz, can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatini temin eder. Yardım isteyenlerle yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eder. Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve ilgili mevzuatın kendisine verdiği vazifeleri yapar. (4)

Emniyet Teşkilatı kendi içerisinde ast-üst ilişkisi bulunan hiyerarşik bir düzene sahiptir. Dolayısıyla eşit şekilde alınan bir maaş söz konusu değildir. Çalışılan birim, evli-bekar, çocuğu olan çocuğu olmayan ve rütbe gibi durumlara bağlı olarak polislerin maaşları değişmektedir. Ayrıca tüm devlet memurlarında olduğu gibi polislerinde maaşları derece ve kademesine göre farklıdır. Mesleğe yeni başlayan bir polis memuru ile meslekte yıllardır çalışan bir polis memurunun maaşı arasında azımsanmayacak derecede fark vardır.

Polis Maaşları Ne Kadar?

Son yapılan memur zammı ile polis maaşları son yıllarda zamlanmıştır. Ayrıca maaş tablosunun altında diğer ülkelerde polislerin aldığı maaşlar tablo şeklinde gösterilmiştir. 2022 Polis Maaşları şu şekildedir;

Branş Maaş
Mesleğe Yeni Başlayan Polis Maaşı 13.125₺
Özel Harekat Polisi (PÖH) Maaşı 13.125₺ – 14.829₺
Yunus Polislerinin Maaşı 13.125₺ – 13.950₺
Sivil Polislerin Maaşı 13.125₺ – 13.950₺
Kadın Polis Maaşları 13.125₺ – 13.950₺
Trafik Polisi Maaşı 13.125₺ – 13.950₺
Komiser Maaşı 14.155₺ – 15.935₺

Burada verilen miktarlar ortalama miktarlardır. Yukarıda bahsettiğimiz durumlara göre maaşlar daha yükseğe çıkabilir. Emniyet Müdürü rütbesinde olanlar için maaşlar daha yüksektir. Ayrıca mesleğe yeni başlayanlar (2019 yılından sonrası) için zorunlu POLSAN üyeliği getirildi. Bahsedilen 13.255,00 TL POLSAN kesintisinin olmadığı tutardır.

Zira günümüzde mesleğe yeni atanacak olan bir polisin maaşından, POLSAN üyeliği nedeniyle yaklaşık olarak aylık 1000 lira civarında kesinti yapılacaktır. Bu durumda yeni atanan polis maaşı 12 bin TL civarındadır.

Tüm devlet memurları için ocak ve haziran aylarında olmak üzere yılda iki kere maaş zammı yapılmaktadır. Yeni Polis Maaşları da önümüzde ocak ayında yapılacak olan memur zammı ile beraber değişecek.

Diğer Ülkelerde Polis Maaşları Ne Kadar?

Yurt Dışında Polis Maaşları
Yurt Dışında Polis Maaşları

Ülkemizde polislerimizin aldığı maaş miktarını yukarıdaki tabloda gösterdik. Bu tablo da ise diğer ülkelerde ortalama polis memuru maaşı ne kadar sorusuna cevap veriyoruz.

Ülke Ortalama Maaş
Amerika‘da Polis Maaşları* 3,934 $ (Aylık)
Fransa‘da Polis Maaşları 49.069 € (Yıllık)
Almanya‘da Polis Maaşları 58.609 € (Yıllık)
İngiltere‘de Polis Maaşları 2,080 £ (Aylık)
Yunanistan‘da Polis Maaşları 1,380 € (Aylık)

*Amerika Birleşik Devletleri’nde maaşlar eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Bizim verdiğimiz tutar ortalamadır. 

Nasıl Polis Olurum?

Güncel Polis Maaşlarını araştıran vatandaşların merak ettiği bir diğer konu ise nasıl polis olabilecekleridir. Emniyet Teşkilatına polis memuru ve komiser yardımcısı atanması Polis Akademisi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Polis Akademisi Başkanlığı kendisine bağlı olan Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) ile Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri (POMEM) aracılığı ile polis memuru alımı yapmaktadır. Yine Polis Akademisi’ne bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (PAEM) tarafından komiser yardımcısı rütbesinde personel alımı yapılır. Burada yapılan alımlarda derece/kademe farklı olduğundan yeni başlayan polis maaşlarında da farklılık olacaktır.

Emniyet Teşkilatına polis veya komiser yardımcısı rütbesinde personel alımı yapılacağı zaman Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet sitesi olan pa.edu.tr adresinden ilgili alıma ilişin olarak duyurular kısmında ilan yayınlanır.

Sizde Emniyet Teşkilatını girmek istiyorsanız yapılacak olan alımları kaçırmamak için resmi internet sitesini takip edebilirsiniz. Verilen alım ilanlarında başvuru yapabilmek için gerekli koşullar açık bir şekilde ifade edilir. Herhangi olumsuz bir durum ile karşılaşmamak için başvuru koşullarını dikkatli bir şekilde incelemeniz yararınıza olacaktır. Başvuru koşulları PMYO, POMEM ve PAEM için farklıdır. Genel hükümler şu şekildedir:

 • Türk Vatandaşı Olmak.
 • Boy Şartı Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’dir.
 • Sağlık Şartları Yönetmeliğinde göre olumsuz bir sağlık sorunun olmaması.
 • Herhangi bir siyasi parti üyeliğinin bulunmaması.
 • Eğitime başlanmadan yapılacak olan ve devam edecek olan güvenlik soruşturmasında olumsuzluk olmaması.
 • Silah taşımaya engel bir durumunun olmaması
 • Polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı sebebiyle daha önce tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
 • Kamu haklarını kullanmaktan men edilmiş olmamak.

Polislik Sağlık Şartları

Polis olabilmek için çeşitli sağlık şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği başlığı altında düzenlenmiştir. Adaylar tarafından en çok merak edilen konuların başında boy sınırı, kilo sınırı, VKİ sınırı ve hastahanede hangi branşlara girildiği konuları vardır.

Boy Alt Sınır Boy Üst Sınır Kilo Alt Sınır* Kilo Üst Sınır* VKİ Alt Sınır VKİ Üst Sınır
Kadın 162 Cm 48 Kg 70 18 27
Erkek 167 Cm 51 Kg 75 18 27

* Kilo alt ve üst sınırı boyu en alt sınırda olan kadın ve erkek adaylara göre hesaplanmıştır. Sizin boyunuz daha uzun ise kilo alt ve üst sınırı değişecektir.

Polislik Sağlık Raporunda Bulunan Brançlar (Muayene Listesi);

 • Endokrinoloji
 • Nefroloji
 • Hematoloji
 • Gastroenteroloji
 • Romatoloji
 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • Kardiyoloji
 • Göğüs Hastalıkları
 • Genel Cerrrahi
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
 • Ağız ve Diş Sağlığı
 • Göz Hastalıkları
 • Üroloji
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum
 • Ortopedi ve Travmatoloji
 • Nöroloji
 • Psikiyatri
 • Dermatoloji

Maaşları en çok araştırılan mesleklerden olan polisliğin maaş durumu bu şekildedir. Göz ardı edilmemesi gereken bir hususta çalışılan bölgeye ve birime göre maaşlar çok daha yüksek olabilir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu