Xiaomi Hoparlör Temizleme Nasıl Yapılır? (Tüm Modeller)

Son dönemin en popüler akıllı telefon markalarından biri olan Xiaomi, arayüzünde harika bir özellik bulunduruyor. Xiaomi hoparlör temizleme özelliği ile hoparlörüne toz biriken ve sesi az çıkan telefonlarınızı servise gitmeden ya da herhangi bir bakım yaptırmadan kolayca temizleyebiliyorsunuz. Bu blog yazımızda Xiaomi ve alt markaları olan Redmi, Poco gibi markaların tüm modellerinde hoparlör temizliği nasıl yapılır inceledik.

Xiaomi Hoparlör Temizleme Özelliği Ne İşe Yarar?

Xiaomi, Redmi ve Poco marka telefonların Ayarlar menüsünde hoparlör temizleme ya da hoparlör temizliği ismiyle bir özellik yer alıyor. Peki bu özellik ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor? Öncelikle Xiaomi, bu özelliği MIUI 11 ve sonraki sürümlerde aktif etti. Şu an MIUI’nin 14. sürümünün kullanımda olduğu düşünüldüğünde güncel telefonların hemen hepsinde bu özelliğin kullanılabilir olduğunu belirtelim. Daha eski sürümler içinse uygulama marketinde yer alan bir aplikasyon ile aynı işlem yapılabiliyor.

Xiaomi hoparlör temizliği özelliği ortalama 30 saniye süreyle farklı desibellerde ses çıkartarak telefonunuzun hoparlöründe biriken ufak tozları dışarı atıyor. Aynı zamanda ses ayarlarında herhangi bir bozulma varsa bu ayarları da ilk günki haline getiriyor. Telefon hoparlörüne büyük tozlar veya sıvı birikmişse ya da fiziki bir arıza varsa elbette bunun için servislerden ve teknik yetkililerden destek almanız gerekiyor.

Telefonda hoparlör temizliği nasıl yapılır? (Xiaomi, Redmi, Poco)

Xiaomi Hoparlör Temizleme Nasıl Yapılır? (Tüm Modeller)

Xiaomi hoparlör temizleme işlemi için 2 farklı seçenek mevcut. Bunlardan ilki içeriğimizin başında da bahsettiğimiz gibi MIUI arayüzünde bulunan özelllik yardımıyla, diğeri ise uygulama marketinden uygulama indirerek. Her iki seçeneği kullanarak da cihazınızın hoparlörünü temizleyebilir ve daha net sesler elde edebilirsiniz.

Xiaomi hoparlör temizleme özelliğinin kullanımı

Xiaomi hoparlör temizliği kullanımı
Xiaomi hoparlör temizliği kullanımı

MIUI 11 arayüzü kullanan Xiamo, Poco veya Redmi telefonunuzda hoparlör temizliği yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla izleyin;

  • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne girin.
  • Menüyü aşağıya kaydırarak Ek Ayarlar seçeneğine dokunun.
  • Telefonunuzda yeni bir menü sekmesi açılacaktır. Bu sekmede Hoparlörü Temizle seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe dokunduğunuzda telefonunuz 30 saniye boyunca farklı seviyelerde sesler çalacak ve temizleme işlemini başlatacaktır. 30 saniyenin ardından telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.
Bazı arayüzlerde bu menü bulunmuyor. Yukarıdaki seçenekleri bulamadıysanız telefonunuzda herhangi bir müzik başlatıp sesi sonuna kadar açın. Ses seviyesini sona getirdikten sonra Hoparlörü temizleme seçeneğini aktifleştirin. Aynı şekilde hoparlörünüz 30 saniye boyunca farklı ses seviyeleri ile çalışacak ve ardından hoparlör temizleme işlemi tamamlanacaktır.

Telefon hoparlör temizleme uygulaması: Activity Launcher

Activity Launcher ile telefon hoparlörü temizleme
Activity Launcher ile telefon hoparlörü temizleme

Telefonunuzda hoparlör temizleme özelliği bulunmuyorsa bu işlemi yapmak için Activity Launcher uygulamasını kullanabilirsiniz. Activity Launcher ile hoparlör temizleme işlemi için aşağıdaki adımları sırasıyla izleyin;

  • Activity Launcher uygulamasını Google Play Store’dan indirin ve telefonunuza yükleyin. (Activity Launcher indirme linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.szalkowski.activitylauncher&hl=tr)
  • Yükleme tamamlandıktan sonra uygulama arayüzünde bulunan arama kutusuna speaker yazın ve arayın.
  • Açılan menüde android.settings.Settings$SpeakerSettingsActivity seçeneğine dokunun.
  • Karşınıza telefon hoparlörü temizleme sayfası çıkacaktır. Bu sayfa açıldığında telefonunuzun yan kısmında bulunan ses açma tuşunu kullanarak sesi sonuna kadar açın.
  • Sonrasında Hoparlörü Temizle isimli seçeneği aktif hale getirin. Hoparlörünüz 30 saniye boyunca farklı ses seviyeleri ile çalışacak ve temizlenecektir.

Web tarayıcısında nasıl gizli sekme açıldığını biliyor musunuz? Detaylı rehberimize göz atın; Tarayıcıda Gizli Sekme Aç (Dev Rehber) – 2023

 

Yorum yapın