İtalya Asgari Ücret Ne Kadar?

paradetay.net

İtalya Asgari Ücret [year] yılında ne kadar olduğunu açıkladığımız yazımızda; İtalya bayrağı, nüfusu, yaşam şartları ve yaşam maliyeti hakkında bilgiler vereceğiz.

İtalya Hakkında Bilgiler

İtalya, resmi olarak İtalyan Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da bir ülkedir. Başkent ve en kalabalık şehir Roma iken ekonomik ve finans merkezi Milano‘dur.

İtalyan ulusal topraklarının çoğu, Akdeniz ile çevrili Apennine Yarımadası, bitişikteki Kuzey İtalya Ovası ve Alplerin güney yayında yer alır. Devlet Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile sınır komşusudur.

İtalya’daki önemli şehirler şunlardır:

 • Milano
 • Torino
 • Cenova
 • Venedik
 • Floransa
 • Bolonya, Verona
 • Napoli
 • Bari
 • Perugia
 • Cagliari
 • Katanya
 • Messina
 • Palermo (Sicilya’nın başkenti)

İtalya Bayrağı

İtalya bayrağı, İtalyan Cumhuriyeti’nin en önemli devlet sembolüdür. İtalyan ulusal bayrağı üç dikey yeşil, beyaz ve kırmızı çizgili üç renklidir.

Bayrağın görünümü, 1 Ocak 1948 tarihli İtalyan Anayasasının 12. Maddesinde belirtilmiştir. Haziran 1946’ya kadar, beyaz orta şerit üzerinde Savoy Kraliyet Evi’nin armasının bulunduğu bayrak kullanımdaydı. Cumhuriyetin ilanından sonra 19 Haziran 1946’da arma resmi olarak kaldırıldı ve bu yeni versiyon 1 Ocak 1948’de anayasal statüye yükseltildi.

İtalya Bayrağı
İtalya Bayrağı

İtalya Nüfusu

1861’de İtalya’nın nüfusu yaklaşık 22 milyon olarak tahmin ediliyordu. 1961’de nüfus 51 milyon civarındaydı. Haziran 2020 itibariyle İtalya yaklaşık 60 milyon nüfusa sahiptir. Bu nüfusu ile dünyada 23. sırada yer almaktadır, Avrupa Birliği içinde ülke Almanya ve Fransa’nın ardından üçüncü sıradadır. Km² başına yaklaşık 200 kişilik nüfus yoğunluğu ile İtalya, Avrupa Birliği içinde nüfus yoğunluğu yüksek olan ülkelerden biridir.

İtalya Nüfus Piramidi
İtalya Nüfus Piramidi

İtalya Haritası

İtalya haritası, ülkedeki tüm büyük ve önemli şehirleri gösterir. Başkent Roma, Milano, Napoli, Torino ve Floransa kadar net bir şekilde tanınabilir. İtalya’nın en uzun nehri olan Po, ülkenin kuzey kesiminde akar. İtalya-Fransa sınırında doğar ve doğu kıyısında Adriyatik Denizi’ne dökülür.

İtalya Haritası, Şehirleri ve Komşuları
İtalya Haritası, Şehirleri ve Komşuları

İtalya Asgari Ücret [year]

İtalya Asgari Ücret - İtalya'da Asgari Ücret
İtalya Asgari Ücret – İtalya’da Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret [year], saatlik olarak değiştiği gibi sektör bazında da değişiklik göstermektedir. Mesela ev işlerinde çalışanlarla giyim sektöründe çalışanlar ve inşaat sektöründe çalışanlar farklı asgari ücretler almaktadır.

Sektör Saatlik Asgari Ücret
Ev İşleri 4,5€
Giyim 6,60€
Tarım 7,13€
Turizim 7,48€
İnşaat 7,59€
Yiyecek 8,21€
Bankacılık 11,11€

Tabloda gördüğünüz gibi İtalya’da toplu iş sözleşmesi yapılmadığı için her sektörde farklı asgari ücret uygulaması vardır. Lakin ortalamayı aldığımız zaman İtalya asgari ücret saatlik 7,5 Euro olarak karşımıza çıkmaktadır.

İtalya’da Yaşam

Bir yerde yaşamanın maliyeti birçok faktöre bağlıdır. Başkentte veya kırsalda yaşamak, bir ailedeki birey sayısı ve asgari ücret de dikkate alınmalıdır.

Bir şehir ne kadar turistse, yerel sakinlerin harcamaları da o kadar yüksek olur. En büyük şehirler en yüksek konut maliyetlerine sahiptir. En yüksek harcama yapılan şehirler arasında Verona, Veneto, Campania ve Toskana yer alıyor.

Örneğin İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelere kıyasla daha yüksek bir yaşam maliyetine sahip olsa da, ücretlerin de daha yüksek olması, ülkede daha fazla geçim ve rahatlık garantisi sağlıyor.

Sonuç olarak İtalya asgari ücret ile turistik olmayan bir şehirde ortalamanın üzerinde bir yaşam sürebilirsiniz ama kalabalık ve turistik bölgelerde bu durum çok daha zordur.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu