Kanada Asgari Ücret Ne Kadar?

paradetay.net

Kanada’da iş başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Kanada asgari ücret Ne Kadar? Şeklinde araştırma yapıyor ve Kanada yaşam standartları ile karşılaştırıyor.

Asgari ücret, işverenin işçisine ödemesi gereken minimum tutardır. Peki Kanada’da Asgari Ücret [year] yılında ne kadar?

Dünya üzerinde asgari ücret miktarı en çok araştırılan ülkeler arasında Kanada da yer almakta. Bunun nedeni ise Kanada’nın çok göç almasıdır. Kanada eyaletlerden oluşan bir ülke. Bu nedenle Kanada’da asgari ücret eyaletlere göre farklılık gösterebilir.

Asgari ücret sistemi ülkemiz ile kıyaslandığı zaman karşımıza çok farklı bir sistem çıkmaktadır. Zira Kanada da aylık asgari ücret yerine saatlik ücret uygulaması var.

Aylık değil de saatlik asgari ücret olduğunu öğrenen kişilerin aklına hemen Kanada’da saatlik asgari ücret ne kadar sorusu gelmektedir.

Yazımızın devamında Kanada’da Asgari Ücret, Kanada’da Yaşam Standartları ve Kanada’da Yaşam Maliyeti hakkında bilgiler vereceğiz. Sizlerde konu hakkında bilgilerinizi yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Kanada Hakkında Bilgiler

Kanada, Amerika kıtasının kuzeyinde yer alan bir ülkedir. On eyalet ve üç bölgeden oluşan kanada Atlas ve büyük okyanus arasında yer almaktadır. Ülkenin iki komşu ülkesi bulunmaktadır. Bunlar ABD ve Grönland‘dır.

Kanada Eyaletleri;

 1. Britanya Kolumbiyası
 2. Alberta
 3. Ontario
 4. Quebec
 5. Nova Scotia
 6. Manitoba
 7. New Brunswick
 8. Newfoundland
 9. Prince Edward Island
 10. Saskatchewan
 11. Northwest Territory
 12. Nunavut
 13. Yukon Territory

 

 

Kanada Bayrağı
Kanada Bayrağı

Kırmızı ve Beyaz renklerden oluşan Kanada bayrağının ortasında bulunan beyaz zeminde ise akçaağaç yaprağı

bulunmaktadır. Bayrak 1964 yılında düzenlenen bir yarışma sonucu belirlenmiştir.

50-60 Kuzey paralelleri 140-70 Batı meridyenleri arasında bulunan ülkenin 9,220,970 km² kara alanı bulunmaktadır. Bu özelliği ile Rusya’dan sonra en büyük yüz ölçümüne sahip ikinci ülkesidir.

Dünyanın en büyük ikinci yüz ölçümüne sahip ülkesinin en büyük şehri Totonto iken Kanada’nın başkenti Ottowadır.

Kanada Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada Asgari Ücret
Kanada Asgari Ücret

Kanada asgari ücret belirtilirken tek bir saatlik çalışma ücretinden bahsetmek mümkün değildir. Eyalet sitemi bulunduğundan her bir eyaletin asgari ücreti faklıdır. Aşağıdaki tablo da hangi eyaletin ne kadar asgari ücrete sahip olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki saatlik ücret CAD yani Kanada Doları üzerinden verilmiştir. Yazımızın yayınlandığı tarihte 1 Kanada Doları 13,88₺‘den işlem görmektedir. Ayrıca 1 Kanada Doları 0,75 Amerikan Doları yapmaktadır.

Aşağıdaki tablodan da göreceğiniz üzere Kanada asgari ücret [year] yılında saatlik ortalama 14 Kanada Doları olmuştur. 38,25 milyon nüfusa sahip olan ülkede 2019 yılında ortalama asgari ücret 11-13 CAD civarlarında idi.

Eyalet İsmi Asgari Ücret (Saatlik)
Yukon 15,20 CAD
Alberta 15 CAD
Manitoba 11,95 CAD
Britanya Kolumbiyası 15,20 CAD
Nova Scotia 12,95 CAD
New Brunswick 11,75 CAD
Prince Edward Adası 13 CAD
Newfoundland & Labrador 12,75 CAD
Northwest Territories 15,20 CAD
Nunavut 16 CAD
Ontario 15 CAD
Quebec 13,50 CAD
Saskatchewan 11,81 CAD

Kanada’ya İş Başvurusunda Bulunma

Kanada’ya iş başvurusunda bulunmak istiyorsanız önce yapmanız gereken medeni durumunuzu gösteren belgeyi başvuru merkezine sunmaktır. Bu belgeyi sunmak zorunludur. Nişanlı olmanız durumunda bunu kanıtlamanız gerekir. Bu durumda en sağlıklı bilgiyi başvuru merkezinden alabilirsiniz.

Kanada göçmenlik başvurularında eğitim seviyeniz ve iş tecrübeniz ön plana çıkmaktadır. Eğitim seviyeniz ve iş tecrübeniz başvurunuzun onaylanmasını kolaylaştıracaktır. Başvuru yaptığınız zaman başvuru bilgileriniz alınır ve değerlendirme sürecine girer. Kabul edilenler haftalık olarak Kanada’ya gönderilirler.

Gelir seviyesi ve refah düzeyi oldukça iyi seviyelerde olan Kanada’ya sürekli olarak iş başvurusunda bulunuluyor. Kanada’nın genç nüfusu az olduğundan bu iş başvurularından uygun olanlar kabul ediliyor.

Daha çok ağır sanayi ve inşaat alanında işçi alan Kanada, genellikle sertifika sahibi tecrübeli kişileri kabul etmektedir. İşçi olarak alınan kişiler, haklarından, maaşlarından oldukça memnunlar.

Ülkemizde temsilcilikleri mevcut olan özel sivil toplum kuruluşların bilgi alabilirsiniz. Sizden istenen evrakları tamamlayarak Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kanada Yaşam Maliyeti

Kanada Yaşam Standartları - Kanada Yaşam Maliyeti
Kanada Yaşam Standartları – Kanada Yaşam Maliyeti

Tüm dünyada etkisi henüz bitmemiş olan ekonomik krizden dolayı Kanada ülkesinde de yaşam maliyetleri artmış durumda. Kanadalı ekonomistler artan enflasyon oranlarının daha da artabileceğini ifade ediyorlar.

Kanada asgari ücret araştırması yapanların en çok merak ettikleri konu yaşam maliyetidir. Kanada’ya çalışma gitmek isteyenler için günlük yapılan ihtiyaç harcamalarına birkaç örnek verelim:

Kanada’da Yemek Maliyeti;

 • Standart Kahvaltı: 4.00 CAD – 7.00 CAD
 • Burger King Whoper Menü: 6.49 CAD
 • Ortalama Bir Restoranda Akşam Yemeği: 25 CAD
 • Lüks Bir Restoranda Akşam Yemeği: 40 CAD
 • 1 Litre Süt: 2.68 CAD
 • 2 Litre Coca Cola: 2.29 CAD

Kanada’da  Sosyal Aktivite Maliyetleri;

 • CN Tower Giriş Ücreti: 28.00 CAD
 • 1 Aylık Spor Salonu Üyeliği: 50-90 CAD
 • Sinema Bileti: 14 CAD
 • Toronto Zoo Giriş Ücreti: 22.40 CAD
 • Royal Ontario Museum Giriş Ücreti: Yetişkinler İçin 12.00 CAD / Öğrenciler İçin 10.80 CA$

Kanada’da Ulaşım ve Konaklama Maliyetleri;

 • Tek Biniş Metro Kartı: 3.25 CAD
 • Haftalık Sınırsız Metro Kartı: 43.75 CAD
 • Aylık Sınırsız Metro Kartı: 146.25 CAD
 • Havaalanından Şehir Merkezine Taksi Ücreti: 42.40 CAD

Şeklinde yaşam maliyetlerini sıralamak mümkündür. Kanada’ya gitmeden asgari ücret ve yaşam maliyeti karşılaştırmanızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu