İran Asgari Ücret Ne Kadar?

paradetay.net

Asgari ücret yazılarımızda inceleyeceğimiz yeni ülkemiz İran veya resmî adıyla İran İslam Cumhuriyeti. Hadi İran Asgari Ücret Ne Kadar? öğrenelim.

Diğer ülkelerin asgari ücretleri hakkında bilgi edinmek isterseniz nediyoo.com/asgari-ucret sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İran Hakkında Kısa Bilgiler

İran Bayrağı - İran Hakkında Bilgiler
İran Bayrağı – İran Hakkında Bilgiler

Asgari ücreti hakkında bilgi vereceğimiz İran hakkında aşağıdaki bilgileri bilmemiz de iyi olacaktır. İşte İran hakkında ilginç bilgiler;

  • İran’ın resmi dili Farça‘dır.
  • En büyük şehri ve başkenti Tahran‘dır
  • İran’nın Dünya Bankası verilerine göre nüfusu 85,03 milyondur.
  • Yine Dünya Bankası verilerine göre İran nüfusunun %42’sini Türkler oluşturmaktadır.
  • İran’ın resmi para birimi İran Riyali‘dir. Yazımızın paylaşıldığı tarihte 1 İran Riyali 0,00044 Türk Lira’sı etmektedir.
  • İran 1.648.195 km²’lik yüzölçümüyle Ortadoğu’da bulunan en büyük 2’inci ülkedir. Dünya’da ise 18’inci sıradadır.
  • İran’ın Komşuları; Türkiye, Azerbaycan, Pakistan, Irak, Ermenistan, Afganistan ve Türkmenistan’dır.
  • İran bayrağı; yukarıdan aşağıya yeşil, beyaz ve kırmızı renklerden oluşur.

İran Asgari Ücret [year]

İran Asgari Ücret oranına girmeden önce İran ekonomisinin İran hükümetinin yanlış ve saldırgan politikaları yüzünden kötü ve zor zamanlar geçirdiğini söylemek lazım. Birçok ülkenin ambargo uyguladığı bir ülke olan İran son günlerde ülke içerisinde yaşanan sokak olaylarıyla da uğraşmak durumunda kalmıştır.

İran’daki siyasi ve ekonomik durumu göz önünde bulundurduğumuzda asgari ücret oldukça yetersiz bir de buna son 27 yılın en büyük enflasyon oranı eklenince asgari ücretle geçim oldukça zorlaşmıştır.

İran Asgari Ücret [year] Tablosu;

Para Birimi Miktar
İran Asgari Ücret Kaç TL [year]? 4.756 Türk Lirası
İran Asgari Ücret Kaç Dolar [year]? 256 Dolar
İran Asgari Ücret Kaç Tümen [year]? 1082.8 Tümen
İran Asgari Ücret Kaç Riyal [year]? 10828 Riyal

Bu gelir bir ailenin aylık temel gıdasının yarısını karşılamaya yetmiyor. İran’da 1 aylık temel gıda masrafı 450 dolar civarında. İran ayrıca konut sektöründe de sıkıntılar yaşıyor. Başkentte bir dairenin metre kare fiyatı 1.000 dolar civarındadır.

Ancak ülkede benzin litre fiyatı 0.053 dolardır. Bu da yaklaşık 1 TL fiyata denk geliyor. İran’a gidip 90 gün kalmak isteyen Türk vatandaşlarının bu süre için vize almasına gerek yoktur. F tipi vize çalışma vizesidir ve bu başvuru 3 gün içinde sonuçlanır. İran’a giriş ve çıkışlarda Türk vatandaşlarından pasaport talep edilmektedir.

İran’da asgari ücret güncel olarak yukarıdaki gibidir. Tarihsel olarak İran asgari ücreti nereden nereye geldi onu da görmemiz gelecek tahmini için bir veri olabilir.

Yıl Aylık Asgari Ücret ($)
İran Asgari Ücret 2023 315 $
İran Asgari Ücret 2022 256 $
İran Asgari Ücret 2021 215 $
İran Asgari Ücret 2020 215 $*
İran Asgari Ücret 2019 215 $*

* O yılların asgari ücretleri hakkında net bilgi bulunamamıştır.

İran Ekonomik ve Sosyal Hayat

Devrim Öncesi İran'da Sosyal Yaşam
Devrim Öncesi İran’da Sosyal Yaşam

İran’ın konut sektörü, ülkede yaygın bir kiralık daire kıtlığını tetikleyen ciddi bir uygun fiyatlı konut sıkıntısı yaşıyor. İran hükümeti, düşük gelirli vatandaşlara üç tür nakit sübvansiyon sağlamayı planlıyor.

İlk iki tür sübvansiyon en düşük gelir ondalık dilimlerini hedeflerken, üçüncü tür sübvansiyon beşinci, altıncı ve yedinci ondalık dilimleri hedefler. Bu önlemler bir yılı aşkın bir süredir yürürlükte olmasına rağmen, düzensiz bir şekilde uygulanmıştır.

Enflasyon, İran’da mal ve hizmetlerin fiyatlarını artırıyor ve birçok gelir diliminin satın alma gücünü azaltıyor. İran İstatistik Merkezi’ne göre, salça, muz, ekmek ve kırmızı et fiyatları geçtiğimiz yıl yüzde 25 ila 35 arasında arttı.

Merkez Bankası tarafından hazırlanan bir rapor, Kasım 2018’de Tahran’daki bir konut biriminin ortalama metrekare başına maliyetinin Kasım 2017’ye göre %91,5 daha yüksek olduğunu tespit etti. Aslında, kira fiyatları Kasım ayından bu yana yüzde 17’nin üzerinde arttı.

İran’da, rejimin siyasi temeli, en güçlü şekilde, genellikle kentsel vatandaşlardan daha yoksul ve daha az eğitimli olan kırsal nüfusta yerleşiktir. İran ekonomisi ekonomik yaptırımlar altında toparlanamıyor.

Kötüleşen sosyal koşullar, birçok İranlıyı hükümetle ilgili hayal kırıklığına uğrattı. Seçimler herhangi bir gerçek ekonomik, sosyal veya politik reform getirmeyi başaramadı ve birçoğu protestolara yöneldi.

İran’daki çoğu hane, en düşük ücretli sakinlere ayda yaklaşık 11 dolar ödeyen bir hükümet programı ile koşulsuz nakit transferi alıyor. Hükümet, gelecek yıl bütçede bu sayıyı artırmayı planlıyor

İran hükümeti, piyasaya dayalı reformları hayata geçirerek ekonomiyi iyileştirmek için adımlar attı. Hükümet ayrıca ülke için 20 yıllık bir kalkınma planı ve ekonomik bir vizyon geliştirmiştir. Hedefleri arasında esnek bir ekonomi inşa etmek, bilim ve teknolojiyi teşvik etmek, kültürel mükemmelliği teşvik etmek ve devlete ait işletmelerin reformunu yapmak yer alıyor.

İran Ekonomisi
İran Ekonomisi

Hükümet ayrıca petrol gelirlerinin tahsisini ve yönetimini iyileştirmeye odaklanıyor. Yıllık yüzde 8 ekonomik büyüme hedefi belirlemiştir. Yüksek Çalışma Konseyi‘ne göre, İran’daki asgari ücret ortalama aile büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır.

Üç kişilik bir aile için mevcut asgari maaş ayda neredeyse 218 dolardır. İran hükümeti geçtiğimiz günlerde asgari ücreti yüzde 15 artırdı. Ülkenin işsizlik oranı yüzde dokuz iken, kadın işsizliği erkeklerin oranının neredeyse iki katıdır.

İran’da Bazı Mesleklerin Maaşları

İran asgari ücret yazımızın son başlığında popüler meslek grubu mensuplarının ne kadar maaş aldıklarını tablo haline getirip sizlerle paylaşıyoruz.

Meslek Maaş Miktarı*
İran’da Öğretmen Maaşı 652 $
İran’da Mimar Maaşı 882 $
İran’da Garson Maaşı 338 $
İran’da Doktor Maaşı 1510 $
İran’da Diş Doktoru Maaşı 1857 $
İran’da Makine Mühendisi Maaşı 802 $
İran’da Çevirmen Maaşı 628 $

* Yukarıda verilen miktarla ortalama miktarlardır. Net ve kesin rakamlar değildir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu