Azerbaycan Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023

paradetay.net

Azerbaycan asgari ücret, (Minimum aylıq əməkhaqqı) mevzuatla vasıfsız işçi ve hizmet için en düşük aylık ücret seviyesini tanımlayan sosyal bir normdur.

Ülkemizde asgari ücret uygulaması gibi Azerbaycan’ın devlet tarafından zorunlu kılınan bir asgari ücreti vardır. Azerbaycan’da devletinde hiçbir işçiye bu asgari ücret altında bir ücret ödenemez. Asgari ücretin ekonomi teorisindeki önemi, emek sömürüsünün önlenmesi, ücretlerin korunması, haksız rekabetin önlenmesi, gelirin adil dağılımı ve yoksulluğun azaltılması konularında olumlu etkisi olmasıyla açıklanmaktadır.

Azerbaycan’da çalıştırdığı işçiye en az asgari ücret kadar ödeme yapmayan işverenler, Azerbaycan devleti tarafından çeşitli cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirler.

Diğer ülkelerin asgari ücretleri hakkında güncel bilgilere ulaşmak için nediyoo.com/asgari-ucret sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan’da Asgari Ücret Nasıl Belirlenir?

Azerbaycan asgari ücret belirleme yetkisi İş Kanunu ile yürütme makamına verilmiştir. Ülkedeki asgari ücret miktarının ilgili yürütme organı tarafından belirlenir. Asgari ücreti belirlemeye ilişkin alınan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, Anayasanın 109. maddesine atıfta bulunur (Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının yetkileri).

Bu madde, Parlamento ve yargının yetki alanına girmeyen diğer sorunları çözdüğünü belirtmektedir. Yani Azerbaycan asgari ücretin belirlenmesi sürecinde, işveren ve çalışan temsilcileri veya meclis tartışmalarının bir rolü yoktur. Hükümet bağımsız olarak asgari ücreti belirlemektedir.

Azerbaycan Asgari Geçim Yasası da asgari ücretin belirlenmesi açısından önemlidir. İlgili kanunun 5. maddesinde, “ülke için onaylanmış asgari geçim, asgari ücret, sosyal yardımlar, emekli maaşları, diğer ödemeler ve hedeflenen devlet sosyal yardımlarının belirlenmesinde ihtiyaç kriterinin belirlenmesinde esastır” denilmektedir.

10,1 Milyon nüfusa sahip olan Azerbaycan Ortadoğu Bölgesinde yer olan bir ülkedir. Azerbaycan’da asgari ücret son olarak [year] ocak ayında güncellemiştir. Asgari ücret ile çalışan oranı oldukça düşük olan Azerbaycan’da yalnızca çalışanların yüzde 1,5’i kadar asgari ücret ile çalışır.

Bu nedenle Azerbaycan’da çalışırsanız asgari ücretten daha fazla kazanmanız olası bir durumdur. Yurtdışında çalışma gibi bir düşünceniz varsa Azerbaycan göz önünde bulundurulması gereken bir ülkedir. Peki Azerbaycan’da asgari ücret [year] yılında ne kadar oldu?

Azerbaycan Asgari Ücret [year]

En son 01 Ocak [year]’de Azerbaycan’da asgari ücret revize edilmiştir. Asgari ücret aylık 250,00 Azerbaycan Manatından 300,00 Azerbaycan Manatına yükseltilmiştir. Bu da kaba bir hesaplama ile Azerbaycan’da asgari ücret 175 Dolar etmektedir.

Yıllara Göre Azerbaycan’da Asgari Ücret (AZN Manat);

Yıl Maaş Miktarı (AZN Manat)
Azerbaycan Asgari Ücret 2017 93.50 Manat
Azerbaycan Asgari Ücret 2018 105 Manat
Azerbaycan Asgari Ücret 2019 116 Manat
Azerbaycan Asgari Ücret 2020 130 Manat
Azerbaycan Asgari Ücret 2021 180 – 250 Manat
Azerbaycan Asgari Ücret 2022 300 Manat
Azerbaycan Asgari Ücret 2023

Azerbaycan’da Yaşam Maliyetleri

Herhangi bir yeri ziyaret etmek istiyorsanız oradaki yaşam maliyetlerini bilmek isteyebilirsiniz. Burada 2,2 milyon nüfusu bulunan ve dünyanın en genç nüfusuna sahip Azerbaycan’ın başkenti Bakü Şehri için yaşam maliyeti hesaplaması yapalım. Azerbaycan’da asgari ücret 300 Manat olsa da asgari ücret ile çalışma oranın düşük olduğunu belirtmiştik. Bir çalışanın ortalama olarak aldığı maaş 350 dolar civarındadır. Bu da iki asgari ücret demektir. Kira, elektrik faturaları ve ulaşım maliyeti gibi giderler ayda yaklaşık 300 dolar.

Azerbaycan’da mesleğe ve sektöre göre bazı ortalama maaşlar:

Meslek Maaş (Aylık)
Doktor 1000 Dolar
Garson 345 Manat
Polis 322 Dolar
Maden Mühendisi ve Madenciler 3550 AZN
İnşaat Mühendisi 757 AZN
Tur Rehberi 453 AZN
Bankacı 1707 AZN
Bilişim Teknolojileri (Geliştiriciler) 1100 AZN

Buradaki İstatistikler değerlendirildiğinde, yetenekli bir profesyonelin aylık olarak 2500 dolar kazandığını görüyoruz. Ancak bu rakam tam olarak doğru değil. Burada en çok kazananlar hesaba koyulmuştur. Aylık olarak kazandıkları maaşları 10.000 doları aşıyor.

Azerbaycan Çalışma Şartları

Azerbaycan’da asgari ücret [year] yılında ne kadar oldu diye araştırma yapan insanların çoğunluğu oradaki istihdam şartlarını da merak ediyorlar. Bir Türk vatandaşı için Azerbaycan’da çalışmanın en büyük avantajı yabancılık hissi olmamasıdır. Bu durum yurtdışında yaşayan biri için oldukça önemli bir konudur.  Bunun etkilerinin normal hayatınız dada çalışma hayatınızda da görebilirsiniz.

Azerbaycan Çalışma Şartları - Azerbaycan'da Yaşam
Azerbaycan Çalışma Şartları – Azerbaycan’da Yaşam

Azerbaycan’da çalışma alanında başı çeken sektörler inşaat, gıda ve hizmet gibi sektörler olmak ile birlikte çalışabileceğiniz birçok iş kolu bulunmaktadır. Ayrıca ülke içerisinde faaliyet gösteren birçok Türk firması sayesinde Türk işçilerin iş bulması da oldukça kolay olmaktadır. İstihdam özellikle başkent Bakü’de daha fazladır. Farklı bir yerde çalışmak isterseniz Gence, Nahçıvan gibi şehirlerde de iş bulabilirsiniz. Diğer şehirlere nazaran buralarda iş bulmak daha kolaydır.

Ülkemiz ile Azerbaycan devleti arasında ikili dostluk ilişkileri kapsamında vize şartı bulunmamaktadır. Ancak seyahat harici olarak oraya çalışmak için gidiyorsanız çalışma ve oturma izni almanız gereklidir.

Azerbaycan Türkiye’den zengin mi?

Azerbaycan ve Türkiye’nin milli geliri 13.500$ civarındadır. Türkiye Azerbaycan’dan daha gelişmiş bir ülkedir.

Azerbaycan dini inancı nedir?

Azerbaycan Türkleri, genellikle Şiilik mezhebine bağlı Müslüman kişilerdir. Azerbaycan Laiklik ilkesini benimsemiş bir ülkedir.

1 Bira kaç manat?

Bilinen bir markadan alınan bir şişe bira: 3.20 AZN Manatı’dır.

1 Manat kaç TL?

1 Manat yazımızın yayınlandığı tarihte 10,96 TL olarak işlem görmektedir. (Yıl: [year])

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu