Canva Nedir ve Nasıl Kullanılır?

paradetay.net

Özellikle, ametörlerin çokça kullandığı Canva programı hakkında Canva Nedir?, Canva Nasıl Kullanılır?, Canva Ücretli Mi? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Canva Nedir?

Canva nedir kısaca cevaplamak gerekirse, bir tasarım yapma ve düzenleme uygulamasıdır. 2012 yılında Sydney, Avustralya’da kurulmuştur. Canva Türkçe’ye Tuval olarak çevrilmektedir.

Kullanıcılar, Canva üzerinde grafik tasarımları, afişler, logolar, kapaklar, fotoğraf düzenlemeleri ve daha birçok tasarımı kolayca oluşturabilirler.

Canva, çeşitli önceden hazırlanmış şablonları ve çeşitli tasarım araçlarını sunarak, tasarım yapmayı kolaylaştırır. Canva, web tabanlı bir uygulama olup, tarayıcınız üzerinden erişilebilir.

Ayrıca Canva’nın Android ve iOS uygulamaları da mevcuttur. Bu sayede tüm tasarımlarınıza telefonlarınızdan ve bilgisayarınızdan ulaşabilirsiniz.

Canva Özellikleri

Canva Özellikleri
Canva Nedir – Canva Özellikleri

Canva, kullanımı kolay bir tasarım yazılımıdır. Kullanıcılar, Canva üzerinde grafikler, afişler, kartvizitler, logo tasarımları, davetiye kartları ve daha pek çok tasarım oluşturabilirler. Canva, birçok özelliğe sahiptir ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir.

Örneğin, kullanıcılar, Canva üzerinde kendi yükledikleri fotoğrafları, görselleri ve yazı tiplerini kullanarak kendilerine özel tasarımlar oluşturabilirler. Ayrıca, Canva üzerinde bulunan hazır şablonları da kullanarak tasarım oluşturma sürecini hızlandırabilirler.

Bunların yanında Canva’nın profesyonel özellikleri vardır. Aşağıda bunların bazılarını sıraladık. Bunlar;

 • Text to Image özelliği ile yapay zaka kullanarak kelimelerinizi bir resme çevirebilirsiniz.
 • Videolarınızın sesini kaldırabilirsiniz.
 • Yazıları ve görselleri animasyon haline getirebilirsiniz.
 • Nesnelerin arka planlarını tek tıkla kaldırabilirsiniz.
 • Dosyalarınızı ücretsiz şekilde PDF’ye dönüştürebilirsiniz.
 • Milyonlarca Stok görsele ücretsiz erişebilirsiniz.
 • Videolarınızı ücretsiz bir şekilde GİF’e çevirebilirsiniz.
 • Fotoğraflarınızı kırpabilir ve efekt ekleyebilirsiniz.

Canva Nasıl Kullanılır?

Canva, kullanımı oldukça kolay bir tasarım yapma ve düzenleme uygulamasıdır. Canva’yı kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Canva’nın resmi web sitesine gidin ve üye olun veya hesabınızla giriş yapın.
 2. Oluşturmak istediğiniz tasarım türünü seçin veya “Kendinize Özel” seçeneğini tıklayarak, kendi tasarımınızı oluşturun.
 3. Tasarımınızı oluşturmak için istediğiniz şablonu veya öğeyi seçin veya kendi resimlerinizi veya metinlerinizi ekleyin.
 4. Tasarımınızı düzenleyerek istediğiniz görünümü elde edin. Canva, çeşitli araçlar sunarak bu işlemi kolaylaştırır.
 5. Tasarımınızı kaydedin veya paylaşın.

Canva’yı daha detaylı bir şekilde kullanmayı öğrenmek için, Canva’nın resmi web sitesinde bulunan öğrenme merkezine gidebilir veya YouTube’da bulunan Canva kullanımı ile ilgili videolara bakabilirsiniz.

Ayrıca daha profesyonel bir eğitim almak isterseniz Udemy’de daha detaylı eğitimlere ulaşabilirsiniz. Biz basit bir şekilde Canva’yı nasıl kullanacağınızı gösteren bir video da paylaşacağız.

Canva Ücretli Mi?

Evet, Canva Pro bir ücretli abonelik hizmetidir. Canva Pro, Canva’nın üst düzey bir abonelik seçeneğidir ve daha fazla tasarım araçları ve özellikler sunar. Canva Pro aboneliği için fiyatlar, kullanıcının bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Canva Pro aboneliği için daha ayrıntılı bilgi almak için, Canva’nın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Lakin Canva’nın ücretsiz versiyonu da vardır ve bu sayede kolayca ücretsiz tasarımlar yapabilirsiniz. Tabi ücretsiz sürümünde birçok özellik kapalıdır.

Canva Ücreti Ne Kadar?

Canva, kullanıcılar için birçok plan sunmaktadır. Bu da farklı fiyatlandırma politikasını karşımıza çıkarıyor. Aşağıdaki tablodan Canva’nın fiyat listesine ulaşabilirsiniz.

Plan Aylık Ücret Yıllık Ücret
Canva Pro 99,99₺ 849,99₺
Ekipler İçin Canva 134,99₺ 1349,90₺
Öğretmenler Ücretsiz Ücretsiz
Okullar ve Bölgeler Ücretsiz Ücretsiz

Canva Planları ve Özellikleri

Canva Pro, tüm özelliklerin açık olduğu ama tek kişinin kullanabildiği üyelik türüdür.

Ekipler İçin Canva, yine tüm özelliklerin açık olduğu ama birden fazla kişinin kullanabileceği abonelik türüdür. Fiyatlar ilk 5 kişi için geçerlidir. 5 kişiden sonrasında ücret de değişmektedir.

Öğretmenler, paketinden yararlanmanız için canva.com/edu-signup adresinden doğrulama yapmanız gerekmektedir. Öğretmen olduğunuz onaylandıktan sonra tüm premium özelliklere ücretsiz ulaşabilir ve öğrencilerinizi sınıfınıza ekleyerek onların da ücretsiz kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Okullar ve Bölgeler paketinden faydalanmak için ise Bize Ulaşın butonundan form doldurmanız gerekmektedir. Onayın ardından üyeliğinizi okulunuzda bulunan öğretmen ve öğrencilerle ücretsiz paylaşabilirsiniz.

Photoshop mu Canva mı?

Photoshop ve Canva, farklı tasarım yapma ve düzenleme uygulamalarıdır. Photoshop, Adobe tarafından geliştirilen ve profesyonel tasarımcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir yazılımdır.

Photoshop, oldukça gelişmiş tasarım araçları sunarak, detaylı fotoğraf ve grafik düzenlemeleri yapmayı mümkün kılar. Ancak, bu araçların çoğu oldukça kapsamlı ve kullanımı zor olabilir.

Canva ise, daha kolay kullanılabilen ve daha fazla şablon ve araç sunan bir tasarım uygulamasıdır. Canva, basit ve hızlı bir şekilde grafik tasarımları, afişler, logolar ve benzeri tasarımlar yapmayı mümkün kılar.

Bu nedenle, Canva, daha az tecrübeye sahip kullanıcılar için daha uygun bir seçenek olabilir. Ancak, Photoshop’un sunduğu araçlar daha kapsamlı olduğu için daha profesyonel tasarımlar yapmak isteyenler için Photoshop daha uygun bir seçenek olabilir.

Sonuç

Canva nedir ve nasıl kullanılır? başlıklı yazımızda sizlere Canva hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Canva bizim de sitemizdeki görseller için kullandığımız bir yazılımdır ve basit tasarım işleri için kullanabileceğiniz en iyi fotoğrafçılık yazılımıdır.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu