Windows 11 Home vs Windows 11 Pro – Hangisi Size Uygun?

paradetay.net

Microsoft Windows’u iki yıl önce Ekim 2021’de kullanıma sunarak en son sürümüne güncelledi. Windows 11. Yeni sürüm, daha temiz bir tasarım, Android uygulamaları desteği ve kullanıcı için genel olarak daha sorunsuz bir deneyim getirdi. standart yükseltme Windows 10 ücretsizdir (cihazın uyumlu olması koşuluyla), Windows 11’in birkaç sürümü vardır. En popüler olanlardan ikisi Windows 11 Ev Ve profesyonel.

Şimdi, her iki sürüm de cihazınıza önceden yüklenmişse, bu iyi. Ancak bu makale, kullanıcıların hangi sürümün kendileri için doğru olduğunu tartışmasına yardımcı olacaktır. Bu sürümlerden birini satın almaya karar vermeden önce hesaba katmanız gereken her şeyin kapsamlı bir listesini derledik. Windows 11 Pro’ya ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için etrafta dolaşın, yoksa Windows 11 Home ile idare edebilir misiniz?

Fiyatlandırma

Bakmanız gereken ilk şey, özellikle fiyat farkı küçük olmadığı için fiyatlandırmadır.

Windows 11 Home lisansını satın almayı planlıyorsanız, bunun size maliyeti olacaktır. 139,99 $. Pro sürümüyle daha fazla ilgileniyorsanız, onu şu fiyata satın alabilirsiniz: 199,99 $. Gördüğünüz gibi, her iki sürümün fiyatları arasında önemli bir fark var ve bu da tam olarak ne için ödeme yaptığınızı bilmenizi daha da önemli hale getiriyor.

Özellikler

Makalenin can alıcı noktasına geçelim, Pro sürümü Home’un sunmadığı hangi ek özellikleri sağlıyor?

Microsoft’un resmi web sitesine bakarsanız, özelliklerin çoğunun aslında aynı olduğunu görürsünüz. gibi temel özellikler Cihazımı Bul, Ebeveyn Denetimleri ve Koruması, Windows Merhabavb. hepsi var.

Windows 11 Home ve Pro Arasında Özellik Karşılaştırması

Home sürümünde olmayan özelliklere gelince, aşağıdaki gibi hizmetlerimiz var:

 • BitLocker Cihaz Şifrelemesi
 • Windows Bilgi Koruması (WIP)
 • Hiper V
 • Windows Korumalı Alanı
 • Atanan Erişim
 • Mobil Cihaz Yönetimi (MDM)
 • Dinamik Provizyon
 • Kiosk Modu

Bunun dışında yazılımsal olmayan bazı farklılıklar da vardır. Windows 11 Pro, kullanıcılara şunları sunar: 2 TB RAMmaksimum kullanım 2 CPUve maksimum sayıda 128 CPU çekirdeği Windows 11 Home ile karşılaştırıldığında 128 GB RAMmaksimum kullanım 1 işlemcive maksimum sayı 64 CPU çekirdeği sırasıyla.

Görünüşe göre Windows 11 Home sürümüyle çok şey kaçırıyor olacaksınız, değil mi? Bu özelliklerin masaya ne getirdiğine daha yakından bakalım.

BitLocker Cihaz Şifrelemesi

1675548815 661 Hangisi Size Uygun
BitLocker Cihaz Şifrelemesi | Microsoft Öğrenin

Windows 11 Pro sürümünü edinmenin ana avantajlarından biri, hassas bilgileriniz için aldığınız ek güvenlik katmanıdır. BitLocker Cihaz/Sürücü Şifrelemesi verilerinizin çalınmasını önleyen bir veri koruma özelliğidir. BitLocker, aşağıdakilerle eşleştirildiğinde en verimlidir: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 1.2 veya daha iyisi.

Cihazınızın çalınması veya hacklenmesi durumunda, tüm bilgilerinizi kolayca kilitleyebilir, kurcalanmaya veya kaybolmaya karşı koruyabilirsiniz. Cihazınızın başlatma işlemi, bir Kişisel Kimlik Numarası (PIN) veya Başlangıç ​​anahtarı ile USB yerleştirildi. Çok faktörlü kimlik doğrulama işlemi, cihazınız nerede olursa olsun, hiç kimsenin kişisel verilerinizi çalmamasını sağlar.

BitLocker Cihaz Şifreleme özelliğiyle birlikte birkaç ek araç sağlanır. Bunlar BitLocker Kurtarma Şifre Görüntüleyicisi ve diğer BitLocker Cihaz Şifreleme Araçları. BitLocker Recovery Password Viewer, kullanıcıların BitLocker ile şifrelenmiş ve şuraya yedeklenmiş verilerini uzaktan görüntülemesine olanak tanır: Aktif Kurtarma Etki Alanı Hizmetleri (AR DS).

Windows Bilgi Koruması (WIP)

1675548815 453 Hangisi Size Uygun
Windows Bilgi Koruması (WIP) | Microsoft

Microsoft’un Windows Bilgi Koruması program öncelikle işletmeler tarafından verileri kontrol etmek ve yönetmek için kullanılır, bu da onların iş bilgilerini ve kişisel bilgileri kolayca ayırmalarına olanak tanır.

WIP ile herkesin tüm verilere ücretsiz erişimi yoktur. Yönetici, her kişinin hangi erişim haklarını alacağını ve bu verileri nasıl değiştirebileceğini seçebilir. Ayrıca, kişilerin onaylanmış, güvenli bir uygulamadan onaylanmayan bir uygulamaya veri aktarmasını da durdurarak hırsızlık olasılığını azaltır.

4 ana işlevden oluşur:

 1. Engellemek: Kullanıcıların yetkisiz eylemlerde bulunmasını engeller
 2. Geçersiz kıl: Yetkisiz bir işlem gerçekleştirirken kullanıcıya bir uyarı gönderir. Kullanıcılar bu uyarıyı yoksaymayı seçebilir.
 3. Sessiz: Arka planda çalışırken kullanıcının eylemini izler ve verileri yetkisiz kişilerden gizler.
 4. Kapalı: WIP’i kapatır

Windows Korumalı Alanı

1675548815 715 Hangisi Size Uygun
Windows Korumalı Alanı | Microsoft Teknoloji Topluluğu

Normal işletim sisteminiz için her zaman güvenli olmayabilecek yeni uygulamaları deneme işindeyseniz, Windows 11 Pro sizin için olmazsa olmazdır.

Windows Korumalı Alanı şüpheli veya yeni uygulamaları yükleyip test edebileceğiniz ayrı bir ana bilgisayar ortamı oluşturur. Bu sunucuda indirdiğiniz herhangi bir şey, ana sunucuyla bağlantısız olarak kalır ve virüs veya diğer kötü amaçlı yazılım riskini ortadan kaldırır.

Atanmış Erişim (Kiosk)

Hangisi Size Uygun
Windows 11’de kiosk modu | Windows Merkezi

Yüksek trafikli bir web sitesine ihtiyaç duyan işletmeler için site aşırı yüklenebilir ve yavaşlayabilir. Bunu önlemek için Microsoft, Atanan Erişim özellik.

Bu özellik, yöneticilerin veya moderatörlerin kullanıcıları aynı anda bir Windows uygulamasıyla sınırlandırmasına olanak tanır. Windows akıllıca bunu şöyle adlandırdı: Kiosk modu. Belirli bir Windows uygulamasının da kullanılabilir hale gelmeden önce yönetici tarafından yetkilendirilmesi gerekir.

Bu, özellikle iş ortağı uygulamalarının aynı anda açılmasını gerektiren bazı uygulamalar için kesinlikle kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Bunun sizi ve işletmenizi nasıl etkileyeceği konusunda endişeleriniz varsa, bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Hangisi Size Uygun?

Home over Pro’yu almak büyük bir düşüş olacak gibi görünse de, durum her zaman böyle değildir. Evet, Windows 11 Home, Windows gibi bazı kullanışlı özelliklerden yoksundur. Kum havuzu Ve BitLocker Cihaz Şifrelemesi. Bu, verilerinizin güvenlik yönünü önemli ölçüde azaltabilir ve ihlal edilmesini kolaylaştırabilir.

Gibi özellikler HyperV uzak konumlardan sanal makineler barındırmanıza izin verir. hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. HyperV özellik burada.

Ancak, Windows 11 Home sürümünde olmayan tüm bu özellikleri göz önünde bulundursak bile, profesyonel değilseniz onu tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Windows 11 Home sürümü, tam olarak ne diyorsa, ev kullanımı için yapılmıştır. Lisansa ihtiyacınız olan tek şey ev içi kullanımsa, fazladan para harcamanıza gerek yoktur. 60 dolar. Çok fazla hassas veriye sahip olmamanız veya diğer işletim sistemlerini barındırmanız gerekmemesi büyük olasılıkla, bu özelliklerin zaten kullanışlılığını kaybetmesi muhtemeldir.

Öte yandan Windows 11 Pro, profesyoneller veya bu lisansa bağlı işleri olan kişiler için olmazsa olmazdır. Yükseltilmiş güvenlik ve daha iyi özellikler, verimliliğinizi büyük ölçüde artırabilir ve daha iyi sonuçlar üretebilir.

Gibi diğer özellikler Grup Politika, Mobil Cihaz Yönetimit ve Windows Update for Business ayrıca daha üst düzey görevler için gereklidir, bu da onları kesinlikle günlük olarak kullanmayacağınız anlamına gelir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu