Windows 10/11’de Word Hatası 0x88ffc009 Nasıl Düzeltilir?

paradetay.net

Microsoft Word’deki “Sunucu bu eylemi tamamlayamadı” hatası, genellikle bir kullanıcı bir dosyaya erişmeye veya bir sunucu veya ağ ile iletişim gerektiren bir eylemi gerçekleştirmeye çalıştığında, ancak sunucu veya ağ kullanılamadığında veya yanıt vermediğinde ortaya çıkar.

Windows Düzeltmesinde Word Hatası 0x88ffc009

Ağ bağlantısı sorunları, güvenlik duvarı veya virüsten koruma yazılımı, bozuk kullanıcı profili veya Office yüklemesi veya çakışan dosyalar dahil olmak üzere Microsoft Word’deki hatanın birkaç olası nedeni vardır. Bu sorun giderme kılavuzunda, Microsoft Word’deki “Sunucu bu eylemi tamamlayamadı” hatasını çözmenize yardımcı olacak çözümler sunacağız.

1. Microsoft Word’ü yeniden başlatın

Yapmanızı önerdiğimiz ilk şey, Microsoft Word’ü yeniden başlatmaktır. Bu, mevcut oturum sırasında meydana gelmiş olabilecek tüm geçici sorunları veya hataları temizleyecektir. Word yeniden başlatıldığında, yeni bir oturum oluşturur ve önceki oturumda var olan sorunları çözmeye yardımcı olabilecek tüm gerekli bileşenleri ve ayarları yükler.

Windows’ta Microsoft Word’ü şu şekilde yeniden başlatabilirsiniz:

 1. Tüm Word belgelerini ve pencerelerini kapatın.
 2. Seç Dosya Şerit menüsündeki seçenek.
 3. Seçmek çıkış veya Kapalı Word’den tamamen çıkmak için. Birkaç saniye bekleyin, ardından Word’ü yeniden açın.
  Microsoft Word'ü yeniden başlatın
  Microsoft Word’ü yeniden başlatın

Artık hatanın başarıyla çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz. Bu devam ederse, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

2. Ağ bağlantınızı kontrol edin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir kullanıcı bir dosyaya erişmeye veya bir sunucu veya ağ ile iletişim gerektiren bir eylemi gerçekleştirmeye çalıştığında ancak sunucu veya ağ kullanılamıyor veya yanıt vermiyorsa, Word eylemi tamamlayamayabilir ve hata mesajını görüntüleyemeyebilir.

Bu durumda, ağ bağlantısının aktif ve kararlı olduğundan ve sunucunun çevrimiçi ve erişilebilir olduğundan emin olun. Ağ sorunlarını çözmek ve bağlantıyı geri yüklemek için yönlendiriciyi veya modemi yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz. Bu senaryo uygulanabilirse, DNS önbelleğinin temizlenmesi, DNS sorunlarının çözülmesine ve bağlantının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

3. Çakışabilecek belgeleri kapatın

Hata, iki veya daha fazla Word belgesi aynı sunucuya veya ağ kaynağına aynı anda erişmeye çalışırken çakışmaya veya çarpışmaya neden olduğunda da oluşabilir. Bu gibi durumlarda, Word istenen eylemi tamamlayamayabilir ve hata mesajını görüntüleyemeyebilir.

Bu senaryo geçerliyse, sorunu çözmek için çakışan belgeleri kapatabilirsiniz:

 1. Tüm Word belgelerini kaydedin ve kapatın.
 2. Hata mesajını oluşturan belgeyi yeniden açın ve sorunu başlangıçta tetikleyen aynı eylemi gerçekleştirin.

Hata mesajına iki veya daha fazla Word belgesi arasındaki bir çakışma neden olduysa, çakışan belgeleri kapatmak sorunu çözmelidir.

4. OneDrive konumunu değiştirin

Bu hatanın bir başka olası nedeni, OneDrive’daki belgelerin yanlış konumudur. Hedeflenen dosyalar tanınmayan veya yanlış etiketlenmiş bir klasörde depolanıyorsa, Word bunlara düzgün şekilde erişemeyebilir ve bu da bir hata mesajına neden olabilir.

Bu senaryo uygulanabilirse, hedeflenen dosyanın doğru klasörde saklanmasını sağlayarak sorunu çözebilirsiniz.

Konumun doğru olup olmadığını şu şekilde kontrol edebilir ve doğru değilse değiştirebilirsiniz:

 1. Dosya Gezgini’ne gidin ve diğerlerinden farklı olarak tanınmayan veya etiketlenmeyen OneDrive klasörlerini arayın ve etkilenen belgeleri OneDrive’da arayın.
 2. Tanınmayan yeni klasörler fark ederseniz, hedeflenen dosyanın bu klasörlerde bulunup bulunmadığını kontrol edin ve onu OneDrive’da Belgeler olarak etiketlenmiş doğru klasöre taşıyın.
  Belgeler klasörüne erişin
  Belgeler klasörüne erişin
 3. Dosyalar güvenli bir şekilde taşındıktan sonra tanınmayan klasörü silin ve başlangıçta hatayı tetikleyen eylemi gerçekleştirmeyi deneyin. Umarım, bu yapıldıktan sonra artık hatayla karşılaşmazsınız.

5. Tamir Ofisi

Deneyebileceğiniz başka bir düzeltme, hataya neden olabilecek bozuk veya eksik dosyaları veya ayarları düzelterek çalışacak olan Office’i onarmaktır. Office yazılımını onardığınızda, yüklemeyi hatalara veya sorunlara karşı tarar ve bunları otomatik olarak düzeltmeye çalışır.

Onarım işlemi sırasında Word kapatılacak ve tüm Office programları durdurulacaktır. Onarım işlemi daha sonra Office yazılımının Word’de sorunlara neden olabilecek bozuk veya eksik dosyalarını, ayarlarını veya bileşenlerini onarmaya çalışır. Onarım işlemi tamamlandıktan sonra, kullanıcılar Word’ü yeniden açabilir ve hata mesajının çözülüp çözülmediğini kontrol edebilir.

Eldeki sorunu gidermek için Office yüklemesini şu şekilde onarabilirsiniz:

 1. Tüm Office uygulamalarını kapatın.
 2. basın Kazanç + R Çalıştır iletişim kutusunu açmak için tuşları birlikte kullanın.
 3. Çalıştır’ın metin alanına kontrol yazın ve Enter’a tıklayın.
 4. Aşağıdaki pencerede, üzerine tıklayın Programlar ve Özellikler.
  Medya Akışı Windows 11'de Çalışmıyor
  Programlar ve Özellikler’e tıklayın.
 5. Artık bilgisayarınızda yüklü olan tüm programları görmelisiniz. Yüklü programlar listesinde Microsoft Office’i bulun ve üzerine sağ tıklayın.
 6. Seçmek Değiştirmek bağlam menüsünden.
  Bağlam menüsünden Değiştir'i seçin
  Bağlam menüsünden Değiştir’i seçin
 7. Microsoft Office Kurulum sihirbazında ikisinden birini seçin Tamirat ve tıklayın Sonraki.
  Office dosyalarını onarın
  Office dosyalarını onarın
 8. Onarım işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin ve onarım bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu