WhatsApp Çalışmıyor mu? Bu düzeltmeleri deneyin

paradetay.net

WhatsApp uygulamanız düzgün çalışmayı durdurduğunda bunun arkasında birkaç neden olabilir. Sunucu kesintileri, ağ sorunları ve hatta uygulama verileri söz konusu soruna neden olabilir. WhatsApp, ister profesyonel ister arkadaşlarla etkileşim olsun, dünyadaki hemen hemen herkes için önemli bir iletişim platformu haline geldi. Hal böyle olunca uygulama olması gerektiği gibi çalışmadığında oldukça sıkıntılı hale gelebiliyor.

Naber

Neyse ki, söz konusu sorun genellikle bir dizi farklı sorun giderme yöntemiyle oldukça kolay bir şekilde çözülebilir. Bazı durumlarda karşılaşabileceğiniz WhatsApp çöküyor diğer birçok şeyle birlikte. Çeşitli sorun giderme yöntemlerine başlamadan önce, söz konusu sorunun olası nedenlerine daha ayrıntılı bir bakış atalım, böylece soruna potansiyel olarak neyin yol açabileceğini anlayabilirsiniz. Bunu söyledikten sonra, daha fazla uzatmadan başlayalım.

 • Sunucu Kesintisi — Söz konusu sorunla karşılaşmanızın ilk nedeni sunucu kesintisidir. Bazı durumlarda WhatsApp sunucuları, telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasının işlevselliğini etkileyen bazı sorunlarla karşılaşıyor olabilir. Böyle bir senaryoda, yapabileceğiniz tek şey hizmetlerin geri yüklenmesini beklemektir.
 • Uygulama verisi – Uygulamanın düzgün çalışmamasının bir başka olası nedeni, telefonunuzda depolanan yerel veriler olabilir. Bu olduğunda, sorunu çözüp çözmediğini görmek için önbelleği içeren yerel verileri de temizlemeniz gerekir.
 • Ağ Bağlantısı — Son olarak, ağ bağlantınız da söz konusu soruna neden olabilir. Bu nedenle, WhatsApp’ı tekrar kullanmayı denemeden önce düzgün ve çalışan bir internet bağlantınızın olduğundan emin olmanız gerekir.

Artık olası nedenler listesini incelediğimize göre, söz konusu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemlerle başlayalım.

WhatsApp Durumunu Kontrol Edin

Bahsedilen sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey, WhatsApp sunucularının kapalı olmadığından emin olmaktır. Görünüşe göre, belirli bir uygulama çalışmadığında genellikle cihazlarımızı suçlarız, ancak gerçekte sorun telefonunuzda olmayabilir. Bu, WhatsApp sunucuları, hizmetin çalışmamasına neden olan sorunlarla karşılaştığında meydana gelebilir. Bu olduğunda, doğal olarak uygulamayı cihazınızda da kullanamayacaksınız.

DownDetector gibi bir hizmetin durumunu kontrol etmek için kullanabileceğiniz çeşitli web siteleri vardır. Buna ek olarak, olası bir sunucu kesintisinden haberdar olup olmadıklarını görmek için bu gibi durumlarda WhatsApp’ın resmi Twitter hesabını da kontrol edebilirsiniz.

Ağ Bağlantısını Kontrol Edin

Görünen o ki, söz konusu sorunun bir başka nedeni de internet bağlantınız olabilir. Düzgün çalışan bir internet bağlantınız yoksa, WhatsApp sunucularına bağlanırken uygulamanın düzgün çalışmamasına neden olabilecek sorunlarla karşılaşacaksınız. Bunu düzeltmek için, telefonunuzun aktif bir internet bağlantısına sahip olması için WiFi veya hücresel verilerin etkinleştirildiğinden emin olun.

Buna ek olarak, internetin gerçekten çalıştığını doğrulamak için başka bir siteye erişmek için bir web tarayıcısı kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bazen karşılaşabileceğiniz bağlantı sorunlarını çözmenize yardımcı olabileceğinden, WiFi veya hücresel verilerinizi açıp kapatmanızı öneririz. İnternet bağlantınız gayet iyi çalışıyorsa, aşağıdaki bir sonraki yönteme geçin.

WhatsApp’ı güncelle

Güncel olmayan bir uygulamaya sahip olmak asla iyi bir fikir değildir çünkü güncellemeler genellikle yeni özellikler getirebilir ve çeşitli hataları düzeltebilir. Bu nedenle, tüm uygulamaları, özellikle de günlük olarak kullandığınız uygulamaları güncel tutmak her zaman iyidir. WhatsApp’ı bir süredir güncellemediyseniz, uygulamayı ilgili uygulama mağazanızdan güncellemenizi öneririz.

Görünen o ki, WhatsApp sürümünüz bir hatayla veya düzgün çalışmasını engelleyen başka bir uyumluluk sorunuyla karşılaşıyor olabilir. Bu nedenle, uygulamayı güncellemek, buraya gitmeniz gereken hareket olmalıdır. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Her şeyden önce, açın Google Oyun mağazası veya Apple Uygulama Mağazası ilgili cihazınızda.
 2. Uygulama mağazası açıkken, basitçe arayabilirsiniz Naber sağlanan arama çubuğunda ve ardından uygulama sayfasından güncelleyin.
 3. Alternatif olarak, Play Store’da profil simgesi arama çubuğunun yanında.
  1675918836 317 WhatsApp Calismiyor mu Bu duzeltmeleri deneyin
  Profil Simgesine Dokunmak
 4. Ardından, beliren menüde, Uygulamaları ve cihazı yönetin seçenek.
  1675918836 198 WhatsApp Calismiyor mu Bu duzeltmeleri deneyin
  Uygulamaları ve Cihazı Yönet’e Gitme
 5. Takip sayfasında, üzerine dokunun. Üstesinden gelmek üstteki sekme.
  1675918836 185 WhatsApp Calismiyor mu Bu duzeltmeleri deneyin
  Yönet sekmesine gitme
 6. Ardından, üzerine dokunun. Güncellemeler mevcut sağlanan etiket.
  1675918836 439 WhatsApp Calismiyor mu Bu duzeltmeleri deneyin
  Mevcut Güncellemeler Etiketine Dokunma
 7. Size güncellenebilecek uygulamaların bir listesi gösterilecektir. WhatsApp’ı arayın ve ardından üzerine dokunun onay kutusu yanında sağlanır.
 8. Nihayet, onay simgesine dokunun Güncellemeyi başlatmak için sağ üst köşedeki Güncelleme tamamlandıktan sonra sorunun devam edip etmediğine bakın.
  1675918837 227 WhatsApp Calismiyor mu Bu duzeltmeleri deneyin
  Uygulama güncelleniyor

Uygulama Önbelleğini Temizle

Görünüşe göre, sorunun uygulama verilerindeki bazı bozulmalardan kaynaklanması mümkün. Telefonunuzda kullandığınız her uygulama, uygulamayı kullanırken daha verimli çalışmasına yardımcı olan önbellek dahil bazı verileri yerel olarak depolar. Bununla birlikte, bazı durumlarda, uygulamanın çeşitli sorunlarla karşılaşabileceği ve sonuçta düzgün çalışmayı durdurabileceği için veriler bozulabilir.

Bu olduğunda, telefonunuzdaki uygulama önbelleğini temizlemeniz ve bunun sorunu çözüp çözmediğini görmeniz gerekir. Bir iPhone’unuz varsa, bir uygulamanın önbelleğini temizlemenizin bir yolu yoktur. Bu nedenle, bir sonraki yönteme geçmenizi öneririz. Android’deki önbelleği temizlemek için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Başlamak için Ayarlar uygulama.
 2. Ayarlar menüsünde, Uygulamalar.
  1675918837 569 WhatsApp Calismiyor mu Bu duzeltmeleri deneyin
  Uygulamalara Gitme
 3. Orada, telefonunuza bağlı olarak şuraya gitmeniz gerekebilir: Uygulamalar veya Tüm uygulamaları görün tekrar seçenek.
  1675918837 230 WhatsApp Calismiyor mu Bu duzeltmeleri deneyin
  Yüklü Uygulamalara Gitme
 4. Bunu yaptıktan sonra, bulun Naber uygulamalar listesinden.
  1675918837 302 WhatsApp Calismiyor mu Bu duzeltmeleri deneyin
  WhatsApp Bilgilerini Açma
 5. Oradayken, üzerine dokunun. Depolamak seçenek sağlandı.
  1675918837 970 WhatsApp Calismiyor mu Bu duzeltmeleri deneyin
  WhatsApp Depolama Alanına Gitme
 6. Son olarak, üzerine dokunun. Önbelleği Temizle seçenek sağlandı.
  1675918837 881 WhatsApp Calismiyor mu Bu duzeltmeleri deneyin
  WhatsApp Önbelleğini Temizleme
 7. Uygulamayı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

WhatsApp’ı yeniden yükleyin

Son olarak, yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sorunu sizin için çözmediyse, son çareniz uygulamayı cihazınıza yeniden yüklemek olacaktır. Görünen o ki, uygulama dosyaları bazen zarar görebilir ve bu da düzgün çalışmasını engelleyebilir, bu durumda elinizde kalan tek bariz seçenek yeniden yüklemedir.

Bu nedenle, sorunu çözmek için devam edin ve uygulamayı ilgili uygulama mağazanızdan kaldırın. Uygulama kaldırıldıktan sonra tekrar yükleyin ve sorunun sizin için çözülüp çözülmediğine bakın.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu