“US951496119522” Metin Mesajı Dolandırıcılığı ve Bundan Nasıl Kaçınılır?

paradetay.net

Online alışverişin sağladığı rahatlık ve kolaylık, bugün onu milyarlarca dolarlık bir sektör haline getirdi. Dünyanın dört bir yanından kullanıcılar, seçtikleri ürünün kapılarına kadar teslim edilmesini bekleyerek günlerce harcamaya istekli olarak, en temel ihtiyaçlar için bile çevrimiçi mağazalara güvenmeye başladılar.

Ne yazık ki dolandırıcılar, müşterileri metin yoluyla hedefleyerek bu güvenden yararlanmaya başladılar. Eğer tarafından vurulduysanız US951496119522 metin dolandırıcılığı veya benzer bir şey, zorlukla kazandığınız paranın yanlış ellere geçmemesi için sonraki adımlarınızın ne olması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kısa Mesaj Dolandırıcılığı nedir?

Bir kısa mesaj dolandırıcılığı (“” olarak da anılır)parçalamak”), dolandırıcılar tarafından kısa mesaj yoluyla gerçekleştirilen, vishing’e benzer bir dolandırıcılık şeması türüdür. Dolandırıcılar, güvenilir bir kaynaktan (bu durumda, Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi veya USPS) onları bir web sitesine yönlendiren bir bağlantıyı ziyaret etmelerini istemek.

Bir kullanıcı bağlantıyı tıkladığında, meşru görünen ancak aslında hileli bir şekilde tasarlanmış bir web sitesine yönlendirilir. müşterilerin kişisel bilgilerini çalmak. Bir kullanıcının adı, adresi, doğum tarihi, şifreleri ve kredi kartı bilgileri gibi ayrıntıların tümü çıkarılabilir. Dolandırıcılar daha sonra bu bilgileri kullanarak yüzlerce doları çalmak için kullanır ve müşteriler tamamen habersiz kalır.

“US951496119522” dolandırıcılığını yıkmak

USPS metin mesajının bir akıllı telefonda nasıl görünebileceğine dair bir örnek | Casus Yazılım Önlemem

Son zamanlarda birçok kullanıcı, Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi gibi görünen bir yerden, siparişlerinin teslim edilmesiyle ilgili bir sorun olduğunu bildiren metin mesajları aldıklarını bildirdi. Mesajda, paketlerini teslim alabilmek için kendileri hakkında daha fazla bilgi vermeleri gerektiği, böylece paketlerinin tekrar teslim edilebilmesi ve zamanında evlerine ulaşabilmesi gerektiği iddia ediliyor.

bu takip numarası mesajda yazan şu şekilde US951496119522gerçekte sahte bir numaradır.

Kısa mesaj, aciliyet duygusu uyandıracak şekilde yazılmıştır – kullanıcıları bunun derhal ele alınması gereken ciddi bir sorun olduğunu düşünmeye yönlendirir. Bu nedenle, birçok kişi sağlanan bağlantıya akılsızca tıklayabilir ve bu da onları USPS’yi taklit eden bir web sitesine yönlendirebilir.

Yüzeyde, gerçek USPS web sitesiyle aynı logo ve tasarım stilini kullanarak tamamen geçerli görünebilir. Ancak, daha yakından incelediğinizde, onu diğerlerinden ayıran bazı kusurları fark edebilirsiniz.

1676674832 306 US951496119522 Metin Mesaji Dolandiriciligi ve Bundan Nasil Kacinilir
Kullanıcıların kişisel bilgilerini elde etmek amacıyla USPS’yi taklit eden sahtekar bir web sitesi | Trend Mikro

Bir kullanıcı web sitesini açtıktan sonra, yeniden teslimat için ödeme yapmak üzere müşteriden kişisel bilgileri ve kredi kartı bilgilerini talep etmeye başlayacaktır. Bu bilgiler karanlık ağda suçlulara satılabilir, kimlik sahtekarlığı yapmak, hileli satın almalar yapmak veya diğer kötü amaçlar için kullanılabilir.

Bazen mesaj, bir müşteriden sorununun çözülmesi için belirli bir numarayı aramasını isteyebilir. Dolandırıcılar, kullanıcıları hayali destek hizmetleri için ödeme yapmaları veya bir bilgisayar teşhis uygulaması olarak temsil ettikleri bir uzaktan kontrol aracı kurmaları için kandırmaya çalışabilir.

Dolandırıcıların bir bilgisayara erişim sağladıktan sonra casus yazılım, fidye yazılımı veya Truva atı gibi kötü amaçlı yazılımlar yükleyebileceklerini, kişisel verileri çalabileceklerini ve hassas bilgileri tehlikeye atabileceklerini anlamak çok önemlidir.

Bu özel planda, dolandırıcılar ABD Federal Hükümeti tarafından işletilen ve olabildiğince güvenilir olan USPS’nin kimliğine bürünüyor. Bu nedenle, bu tür bir mesajı alan çoğu kullanıcı, istenen bilgilerin korunacağına güvenerek dolandırıcıların çok az zorlukla para kazanma planını gerçekleştirmelerine olanak tanır.

US951496119522 metin dolandırıcılığının tuzağına düşmekten nasıl kaçınılır?

US951496119522 Metin Mesaji Dolandiriciligi ve Bundan Nasil Kacinilir.webp
Sadece birkaç ortak özelliği takip ederek dolandırılmaktan kurtulabilirsiniz | Hindistan Teknolojisi

Sonunda, US951496119522 gibi bir metin dolandırıcılığından kaçınmak gözleme indirgenir. Aşağıda, şüpheli bir kısa mesajla karşılaştığınızda dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunmaktadır.

Takip numarası

Şimdiye kadar, US951496119522 takip numarası, daha önce bildiren kurbanlar nedeniyle not edildi ve şüpheli olarak işaretlendi. Bu nedenle, bu numaradan bahseden herhangi bir mesaj kesinlikle bir aldatmacadır ve inanılmamalıdır.

Ancak dolandırıcıların, kurbanlarını kandırmak için sahte olan farklı bir takip numarası kullanmaları da mümkündür. Durumun böyle olmadığından emin olmak için şu adreste USPS’nin izleme aracını ziyaret edin: https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input ve şüpheli takip numarasını oraya yapıştırın. Numara geçersiz ise “Durum Mevcut Değil” ekranda görüntülenecektir.

Yazım ve Dilbilgisi

USPS gibi profesyonel kuruluşlar, hizmetlerinde çok titizdir ve emrindeki birçok çalışanla birlikte çalışır. Saygın bir kaynaktan geldiğini iddia eden bir mesaj, kötü dilbilgisi ve imla hataları gibi teknik hatalar içeriyorsa, daha uğursuz bir şeye işaret edebilir.

Aceleye getirilmiş bir dolandırıcının yaptığı herhangi bir teknik hatayı gözden kaçırmamak için alınan tüm mesajları çok dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan emin olun.

Genel Karşılama

Aldığınız kısa mesaj genel bir selamlama ile başlıyorsa, size “kullanıcı” veya “müşteri”, aldatmanın bir işareti olabilir. Çoğu şirket, müşterileriyle olan tüm yazışmalarında kullanarak, kayıt sırasında sağlanan ayrıntılara dayalı olarak tam adınıza erişebilir.

Bu, bir metin mesajını smishing olarak işaretlemek için somut bir neden olmasa da, daha büyük bir resmin parçası olabilir, bu nedenle dikkatli ilerlemek idealdir.

Dolandırıcıların kurduğu en büyük tuzak, kullanıcılara sorunlarının çözülebileceğinin söylendiği bir bağlantı sağlamaktır. Bu URL’ler, yasal olanları taklit eden sahte web sitelerine yönlendirebilir. Bağlantıyı açıp daha sonra herhangi bir bilgiyi ifşa etmemeye karar verseniz bile, arka planda indirilen truva atları ve casus yazılımlar gibi kötü amaçlı yazılımlardan etkilenebilirsiniz.

1676674833 88 US951496119522 Metin Mesaji Dolandiriciligi ve Bundan Nasil Kacinilir
Kesilen (kısaltılan) bir URL’nin resmi | InterNextX

Genel olarak bağlantılara tıklamaktan kaçının, bunun yerine doğrudan web sitesine gitmeyi ve istediğiniz sayfayı aramayı seçin. Bu şekilde, etkileşiminizin meşru olduğundan emin olabilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda müşteri temsilcisini arayarak sorunu anında çözebilirsiniz.

Aciliyet duygusu

Kısa mesaj dolandırıcılıklarında çoğu zaman ifadeler, hızlı, duygusal tepkileri teşvik edecek şekilde yazılır. Amaç, alıcının iletişime hemen yanıt vermesidir, böylece arkasındaki mantık hakkında çok fazla düşünmezler.

Korku, dolandırıcılar tarafından kullanılan en yaygın duygudur ve kullanıcıları yanlış bir şey yaptıklarını düşünmeye sevk eder ve hemen düzeltilmezse büyük kayıplara neden olur.

“ anahtar sözcüklerini içeren bir metin mesajı alırsanızacil“, veya “acele etmek”, hemen harekete geçmeden önce mesajı daha fazla incelemek için biraz zaman ayırmak akıllıca olabilir. Bu şekilde, sonraki adımlarınızdan emin olabilir ve feci bir durumdan kaçınabilirsiniz.

Sahte bir mesaj alırsam yapmam gereken adımlar

US951496119522 Metin Mesaji Dolandiriciligi ve Bundan Nasil Kacinilir
Cihazlarınız, asla yanlış ellere geçmemesi gereken büyük miktarda kişisel bilgi tutar | Iperius Yedekleme

Smishing girişimleri çok yaygındır, bu nedenle kısa mesaj dolandırıcılığıyla karşılaşma şansınız oldukça yüksektir. Yukarıdaki adımları uyguladıysanız ve aldığınız mesajın sahte göründüğü sonucuna vardıysanız, verilerinizin ve mali durumunuzun zarar görmesini önlemek için uygulayabileceğiniz birkaç adımı burada bulabilirsiniz.

  1. Asla herhangi bir bağlantıya tıklamayın.
  2. Mesajı silin Gelen kutusu ve daha sonra bundan sonra Son Silinenler telefonunuzdaki klasör.
  3. Metin mesajını aldığınız telefon numarasını engelleyin.
  4. Kötü amaçlı yazılım yüklenmediğinden emin olmak için telefonunuzda bir güvenlik kontrolü yapın.
  5. Telefonunuzu en son sürüme güncelleyin Android veya iOS maksimum güvenlik sağlamak için.
  6. Bu tür dolandırıcılık mesajlarının kaynağının hedeflenmesi için USPS’ye şikayette bulunun. Kısa mesajın ekran görüntüsünü ve gönderildiği numarayı e-postayla gönderin spam@uspis.gov Başkalarının bu tuzağa düşmemesi için.

Son düşünceler

Akıllı telefonlar ve mesajlaşma çağında, her etkileşim, hızına ve rahatlığına göre değerlendiriliyor. Hayatımızın hızlı doğası, kullanıcıların çok az bir çabayla yüzlerce doları dolandırmak için teknolojiye güvenmelerinden yararlanan dolandırıcılar için bir fırsat yarattı. Şu anda, mağdur olmamak için çevrimiçi iletişim konusunda dikkatli olmanız önemlidir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu