PS4’te Bozuk Veriler Nasıl Onarılır?

paradetay.net

PS4’te Bozuk Veriler Nasıl Onarılır? Sony PlayStation 4’ünüzdeki bozuk veriler kulağa korkunç gelse de aslında onarması oldukça basit. Bu nedenle, bir “Bozuk veri” hata mesajı alırsanız paniğe kapılmayın.

PS4’te Bozuk Veriler Nasıl Onarılır?

Dosyalar çeşitli şekillerde başarısız olabilir. Bir kurulum bazen yarım kalabilir veya başka bir işlem onu ​​kesintiye uğratabilir. Oyun diskiniz hasar görmüşse, büyük olasılıkla düzgün kurulmayacaktır. Bazen dosyayı kaydetmek başarısız olabilir ve tüm oyun dosyasını mahvedebilir.

Bozuk veriler genellikle yalnızca ilişkili oyunları veya uygulamaları etkiler. Sonuç olarak, bunları yeniden yüklemek sorunu çözmelidir. Ancak, kritik verilerin bozulduğu nadir durumlar vardır. Eğer durum buysa, daha karmaşıktır.

Bu makalede, Bozuk veri sorununu çözmek için çeşitli yöntemler anlatılmaktadır.

PS4 Verilerinizin Bozuk Olup Olmadığını Nasıl Belirlersiniz?

Bazen PS4’ünüzde verileri bozduğunuz daha açık olabilir, ancak belirtiler çeşitli şekillerde de olabilir. Başlamak için, bir Bozuk Veri hata kodu alırsanız, verileriniz açıkça bozuktur. Ancak, bir sorununuz olduğu ve durumun böyle olduğunu gösteren bir hata kodunun olmadığı durumlar vardır.

İşte bazı daha fazla uyarı işareti:

 • Bir oyun yavaş veya düzgün yüklenemiyor. İnternet bağlantınız güvenli ve disk çizilmemiş, ancak sorun yaşamaya devam ediyorsunuz.
 • PS4’ünüz menüler ve ayarlar arasında yavaş hareket eder.
 • Disk çizilmemiş olsa bile PS4’ünüz okumaz.

Temel sorun giderme yöntemlerini denedikten sonra sisteminizde sorunlarla karşılaşıyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla bozuk verilerdir. Neyse ki, sorunu çözme yöntemleri basittir.

Bozuk PS4 Oyun Dosyalarını Manuel Olarak Bulma ve Silme?

Kayıtlı oyun verileri için bozuk veri hata sayfası aldığınızda veya oyun simgesi aşağı doğru zikzak simgesi görüntülediğinde, sistem dosyayı bozuk olarak algılar ve ayrı bir klasöre kaydeder. Dosyayı bulabilir ve birkaç basit adımla manuel olarak kaldırabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Ayarlar’da Sistem Depolama Yönetimi’ne gidin.
 2. Şimdi Kayıtlı Veriler > Medya Oynatıcı’ya gidin.
 3. Klasörde “bozuk veri” dosyası var.
 4. Seçenekler menüsünü seçin.
 5. Bozuk dosyayı sürücünüzden kaldırmak için Sil’i tıklayın.

Medya oynatıcı klasörünü yeniden açtığınızda bozuk dosya artık görünmemelidir. Dosya bir video oyunundan geldiyse yeniden yükleyin.

PS4’te İndirilen Dosyayı Manuel Olarak Silme

Dosya indirilirken bozulursa, İndirilenler klasörünüzde gri renkli kırık bir kare simgesi olarak görünür.

Bunu düzeltmek için yapmanız gerekenler:

 1. Ana ekranınızda, Bildirimler menüsüne gidin.
 2. Seçenekler düğmesine basarak İndirilenler’i seçin.
 3. Bozuk dosyayı bulun.
 4. Bir kez daha Seçenekler’i seçin.
 5. Dosyayı kaldırın.
 6. Bundan sonra, dosyayı tekrar indirmeyi deneyin.

PS4 Veritabanı Nasıl Yeniden Oluşturulur?

Zorluklardan hiçbiri geçerli değilse, Veritabanını yeniden oluşturma işlemini deneyebilirsiniz. Bu, tüm PS4 sisteminizi hatalara, arızalara ve düzgün çalışmayan diğer her şeye karşı tarar. Sürücünüzden hiçbir şey silmez, ancak hatalı dosyaları düzeltmeye çalışır.

Başlamak için şu adımları izleyin:

 1. PS4’ünüzü kapatın ve denetleyiciyi bir USB bağlantı noktası aracılığıyla ona bağlayın. (Bluetooth denetleyicileri güvenli modda çalışmaz.)
 2. Bırakmadan önce Güç düğmesini iki saniye basılı tutun.
 3. PS4 Güvenli Moda girecek; Veritabanını Yeniden Oluştur seçeneğini seçin. Genellikle Güvenli Mod menüsündeki 5. seçenektir.
 4. İşlem bitene kadar bekleyin.
 5. Bozuk verilerin konsolunuzda hala bulunup bulunmadığını kontrol edin.

Derin Sorunlar İçin – PS4’ü Yeniden Başlatın

Önceki prosedürler bozuk dosyaları kaldırmadıysa veya dosyalar var olmaya devam ediyorsa, tüm verilerinizi silmeniz ve baştan başlamanız gerekebilir.

Güvenli Moda girmek için önceki bölümdeki 1-5 arası adımları tekrarlayın. Veritabanını yeniden oluştur’u seçmek yerine şimdi PS4’ü Başlat’ı seçmelisiniz. Bunun biraz altında olmalıdır.

Bu prosedür, kullanıcı tarafından eklenen tüm verileri silecek ve PS4’ü fabrika ayarlarına sıfırlayacaktır. Veri kaybını önlemek için ilgili tüm dosyaların yedeğini alın. Bittiğinde, tüm bozuk ve arızalı dosyalar sürücünüzden kaldırılmalıdır.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu