Powertoys PowerRename ile Dosyaları Toplu Olarak Yeniden Adlandırma

paradetay.net

PowerToys’un PowerRename özelliğine daha önce değinmiştik, ancak dosyalarınızı toplu olarak yeniden adlandırmak için onu nasıl kullanabileceğiniz konusunda daha fazla ayrıntıya girmeye değer.


PowerRename’in güçlü seçenekleriyle dosyalarınızı bir profesyonel gibi toplu olarak yeniden adlandırmak için birden fazla senaryoya bakalım.


PowerToys PowerRename Nedir?

PowerRenamer, Microsoft’un PowerToys koleksiyonundaki “oyuncaklardan” biridir ve tam gelişmiş üçüncü taraf toplu yeniden adlandırma araçlarının çoğu için mükemmel bir yedek olarak çalışır.

PowerRenamer ile dosyaları yalnızca toplu olarak yeniden adlandırmakla kalmaz, aynı zamanda “bunu akıllı yoldan yapabilirsiniz”. Göreceğimiz gibi PowerRenamer, Windows’un yerleşik yeniden adlandırma işlevinden çok daha güçlüdür.

PowerRenamer, her dosyayı tek tek incelemek yerine, birkaç dosyayı aynı anda toplu olarak yeniden adlandırmanıza olanak tanır. Tek bir tıklama ile dosya adlarındaki karakterlerin “kalıplarını” tanımlayabilir, değiştirebilir veya değiştirebilir veya bunları doğru bir şekilde büyük harfle yazabilirsiniz.

Bu kulağa ilginç geliyorsa, PowerToys ve neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için zaman ayırmaya değer. Örneğin, PowerToys kullanarak Windows 10 ve 11 ile daha fazlasını nasıl yapacağınız, Microsoft’un ekstra araçlar koleksiyonuna güzel bir genel bakış olarak çalışır.

Ayrıca PowerToys Renk Seçici ile ekranınızdaki herhangi bir rengi bulabilir veya monitörlerinizde birden çok pencereyi daha iyi düzenlemek için Windows 11’in en iyi özelliklerinden birini PowerToys FancyZones ile Windows 10’a getirebilirsiniz.

PowerToys Nasıl Kurulur ve PowerRename Etkinleştirilir

Resmi Microsoft mührüne sahip olmasına rağmen, PowerToys herkesin katkıda bulunabileceği açık kaynaklı bir projedir. Bu, onu aynı Microsoft yazılımının hem GitHub’da hem de Microsoft Store’da bulunduğu birkaç örnekten biri yapar. Daha doğrusu “hemen hemen aynı”.

Yazılım geliştirme, test etme ve dağıtımın doğası gereği PowerToys’un resmi kaynağı Github’dur. En son güncellemeleri içeren en yeni sürümü burada bulacaksınız, çünkü geliştiricilerin işbirliği yaptığı ve güncellemelerini ve yamalarını “zorladığı” yer burasıdır.

Ancak bu makale için Microsoft Store sürümünü seçtik. Windows’un resmi dijital yazılım mağazası aracılığıyla dağıtılmadan önce daha kapsamlı testlerden geçen bu sürümün doğası gereği daha kararlı olduğuna inanmak isteriz.

Github sürümünü seçerseniz, onu PowerToys resmi Github sayfasından indirmeniz gerekir. Ardından, uygulamayı yüklemek için indirilen yürütülebilir dosyayı çalıştırın.

Microsoft Store sürümünü kullanmak için Windows’un Başlat menüsünü ziyaret edin, Microsoft Mağazasıve başlatın. Ardından, pencerenin en üstteki arama alanını kullanarak “powertoys”u arayın.

Microsoft Mağazası PowerToys'u Arıyor

bulduğunda Microsoft PowerToys giriş, sayfasını ziyaret etmek için üzerine tıklayın. Orada, tıklayın Düzenlemek PowerToys’u tekneye getirmek için solda.

Kurulumdan sonra PowerToys’u çalıştırın ve tepsideki simgesini görün. Buna sağ tıklayın ve seçin Ayarlar.

Bu makale için kullanacağımız PowerRename “oyuncağı” varsayılan olarak devre dışı bırakılmış olabilir. Etkinleştirmek için, Ayarlar penceresinin solundaki listeden PowerRename sayfasını seçin. Ardından, sağdaki anahtarı hafifçe vurun. PowerRename’i Etkinleştir Sağa.

PowerRename PowerToy Nasıl Kullanılır?

PowerToys’taki çoğu araç gibi, PowerRename’e de PowerToys’un kendi penceresinin “dışarından” erişilebilir.

Windows Dosya Gezgini'nde Sağ Tıklama PowerRename

  1. PowerRename’i kullanmak için favori dosya yöneticinizi çalıştırın. Dosyalarınızı oynatmak için üçüncü taraf bir çözüm kullanmıyorsanız, Windows Dosya Gezgini gayet iyi.
  2. Toplu olarak yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaları seçin.
  3. Bunlardan birine sağ tıklayın ve seçin PowerRename bağlam menüsünden.

Tüm toplu yeniden adlandırma sihri, ekranınızda açılan pencerede gerçekleşir.

1. Basit Bul ve Değiştir

PowerRename ile gerçekleştirebileceğiniz en kolay işlem, basit bir Bul ve Değiştir prosedürüdür.

Uygulamanın solunda yazabileceğiniz iki alan olduğuna dikkat edin.

ile üst alan Aramak string, seçtiğiniz dosya adlarında başka bir şeyle değiştirmek istediğiniz bir veya daha fazla karakterden oluşan bir dize tanımladığınız “kaynağınızdır”.

Alt alan, belirten İle değiştirinbu “başka bir şey”i girdiğiniz yerdir.

Bu nedenle, birden çok dosya adında bulunan belirli bir dizeyi farklı bir dizeyle değiştirmek için:

  1. Değiştirmek istediğiniz dizeyi, sağda tüm dosyalar seçiliyken PowerRename penceresinin sol üst tarafındaki alana girin.
  2. Yukarıdaki dizeyi değiştirmek istediğiniz şeyin altındaki alana yazın.

PowerRename Basit Değiştirme

Bunun, her dosya adındaki “kaynak” dizesinin yalnızca ilk örneğini eşleştirmeye çalışacağını unutmayın. Bu senaryo, örneğin dosya adlarına bir önek eklemek istediğinizde pratiktir.

Bunun yerine dizenin her örneğini eşleştirmek ve değiştirmek istiyorsanız, Tüm oluşumları eşleştir seçenek.

PowerRename Tüm Oluşumları Eşleştir

Etkilenen dosyaların sağ tarafında yeni dosya adlarının önizlemesini göreceksiniz. Sonuçlardan memnunsanız, gerçek yeniden adlandırma işlemini gerçekleştirmek için Uygula’yı tıklayın.

2. Dosya Adları ve Uzantılar

Varsayılan olarak PowerRename, uzantısını atlayarak her dosyanın gerçek adına göre hareket eder. Bunun yerine uzantıları toplu olarak yeniden adlandırmak isteyebileceğiniz durumlar vardır.

Örneğin, MD uzantılı bazı MarkDown dosyalarını uyumlu ve daha kolay yönetilebilir tipik metin dosyası TXT uzantısıyla yeniden adlandırabilirsiniz.

Veya, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, PowerToys sayesinde bazı resim dosyalarının JPG uzantısını sitenizin kısaltmasıyla değiştirmek isteyebilirsiniz.

PowerRename Dosya Uzantılarını Değiştirme

Bunu yapmak için, altındaki ayarı kontrol edin. Başvurmak“hedef dize” alanının hemen altında.

PowerRename Menüye Uygula

Oradan, PowerRename’in yalnızca seçilen dosyaları etkileyip etkilemeyeceğini seçebilirsiniz. dosya adlarıonların Uzantılarya da her ikisi de Dosya Adları + Uzantılar.

3. Metin Biçimlendirme

PowerRename, yeniden adlandırmanın yanı sıra bazı temel metin biçimlendirme işlevleri de sunar. Aşağıdaki butonları kullanarak Metin biçimlendirmedosyaların dosya adlarını küçük, büyük (“tümü büyük harf”) yapacak, ilk harflerini büyük veya içindeki her kelimenin ilk harfini büyük yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

PowerRename Metin Biçimlendirmesi

Diğerlerinden ayrılmış ve sağdaki son simge, numaralandırma anahtarıdır. Üzerine tıklayın, PowerRename dosya adlarına parantez içindeki sayıları ekleyecektir, böylece “dosyaadı.jpg”, “dosyaadı (1).jpg” olabilir.

Numaralandırmanın kendi başına çalışmadığını, yalnızca başka bir yeniden adlandırma işleminin üzerinde bir “geliştirici” olarak çalıştığını unutmayın.

4. Normal İfadeler

PowerRenamer ile dosyaları yeniden adlandırmanın en güçlü yolu, daha çok RegEx olarak bilinen Normal İfadeler desteğinden yararlanmaktır. Bununla birlikte, kavraması daha zor ve ustalaşması daha da zordur.

RegEx, karmaşık yeniden adlandırma senaryolarını sözdizimsel olarak mutlak hassasiyetle tanımlamanın bir yoludur.

Örneğin, “kaynak alan”a üç nokta yazarak, PowerRename’e herhangi bir dosya adının ilk üç karakteriyle eşleşmesini “söylemiş olursunuz”. Ardından, “hedef alan”a bunları değiştireceğiniz dizeyi girebilirsiniz.

PowerRename Regex Baştan Üç Karakter

“Basit” dize değiştirme yerine RegEx’i kullanmak için öncesine bir onay işareti koyun Normal ifadeler kullan.

Oldukça faydalı bir şekilde, PowerRenamer birkaç standart RegEx sözdizimi örneği içeren bir “hile sayfası” sunar. Ufaktan tıklayarak ulaşabilirsiniz. i ile dairesel simge (“bilgi” için) içinde, “kaynak alan”ın hemen yanında.

PowerRename Normal İfade Yardımı

Yine de, bu mini kılavuz kısadır, kısıtlıdır ve yalnızca temel RegEx sözdizimini kapsar. Python ile Düzenli İfadeler için başlangıç ​​kılavuzumuzda RegEx hakkında daha fazla bilgi edinin. Ancak Python RegEx söz diziminde PowerRename uygulamasına kıyasla farklılıklar olabileceğini unutmayın.

PowerRename ile Hızlı, Zahmetsiz ve Güçlü Dosya Organizasyonu

PowerRename, önek veya sonek eklemek, metni değiştirmek veya büyük/küçük harf değiştirmek gibi çeşitli ölçütleri kullanarak birden çok dosyayı aynı anda hızlı ve kolay bir şekilde yeniden adlandırmanıza yardımcı olur.

Yüzlerce dosyayı düzenlemek (ve onlara daha mantıklı adlar vermek) için PowerRename’i hemen kullanmaya başlayabilmenize rağmen, gerçek gücü, ona daha aşina olduğunuzda ve RegEx sözdizimini denemeye başladığınızda ortaya çıkacaktır.

Bu noktadan sonra sınır yok ve dosya yönetiminin en sıkıcı görevini ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilecek çeşitli “yeniden adlandırma senaryoları” oluşturabileceksiniz: dosyalarınızı tek tek yeniden adlandırmak.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu