Oyuncu Kulaklığı Almadan Muhakkak Okuyun: Gaming Kulaklık Rehberi

Oyun deneyimini bir üst seviyeye taşıyan ekipmanlardan biri de oyuncu kulaklıkları ya da bir diğer ismiyle gaming kulaklıklar. Bu kulaklıklar oyun seslerine oldukça hızlı bir şekilde tepki vererek gecikmeleri önler, sesin net bir şekilde algılanmasını sağlar ve aynı zamanda mikrofonları da oldukça kalitelidir. Peki ama piyasada yüzlerce oyuncu kulaklığı modeli varken hangisini satın almak mantıklı? Endişe etmeyin, içeriğimizde gaming kulaklık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verip fiyat/performans açısından satın alabileceğiniz en iyi oyuncu kulaklığı modellerini bir araya getirdik.

En iyi oyuncu kulaklığı nasıl seçilir?

Oyuncu kulaklıkları bağlantı yapısına göre kablolu ve kablosuz olmak üzere ikiye ayrılır. Oyuncu kulaklığı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk bakılması gereken özellik kesinlikle bağlantı tipi olmalı. Kolay hareket edebileceğiniz, oyun dışında dinlenirken ya da spor yaparken de kullanabileceğiniz bir kulaklık arayışındaysanız kablosuz oyuncu kulaklığı tercih etmeniz sizin için mantıklı olacaktır. Kablosuz gaming kulaklıklar Bluetooth ya da WİFİ teknolojisi kullandıkları için tepkime süresi kablolu kulaklıklara göre 1-2 milisaniye daha geç olabilir.

Kablolu oyuncu kulaklığı tercihi ise size daha düşük ses gecikmesi sağlarken, pil kullanımı ve aniden şarj bitmesi gibi sorunları yaşatmayacaktır. Kablolu ya da kablosuz kulaklık seçimi tamamen sizin kullanımınıza göre değişir. Belirttiğimiz gecikme süresi konusu ise kulaklığın modeline göre değişkenlik gösterebilir. Kablolu orta sınıf bir kulaklıktaki gecikme süresi, kablosuz üst sınıftaki bir kulaklıktan daha fazla olabilir. Bu yüzden kablolu – kablosuz tercihini yaptıktan sonra teknik özelliklerine bakmak daha mantıklı olacaktır.

Oyuncu kulaklığı alırken bakılması gereken bir diğer husus kulaklığın tasarımı ve malzemesi. Oyun esnasında uzun süre kullanacağınız bu aygıtın kafanıza uygun olması ve malzemesinin de yumuşak olması gerekir. İnternette sürekli kafa üstü kulaklık takıp kafasında iz oluşan insanların fotoğraflarına rastgelmişsinizdir. Dolayısıyla kafa yapınıza uygun ve yumuşak malzemeden yapılmış kulaklıkları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Kaliteli malzeme yapısına sahip kulaklıklar terleme sorununa karşı da size fayda sağlayacaktır.

Son olarak en iyi gamer kulaklık seçiminde teknik özelliklere ve ses değerlerine bakmalısınız. Kulaklığın dinamikleri, bas ve tiz sesleri hangi düzeyde ürettiği ve gecikme süreleri önemli. Kablosuz bir model tercih edecekseniz şarj olma süresine ve pil ömrüne de dikkat etmelisiniz.

Bahsettiğimiz hususları maddeler halinde belirtmek gerekirse oyuncu kulaklığı satın alırken dikkat edilmesi gereken başlıca özellikler şunlardır;

  • Bağlantı tipi (kablolu/kablosuz)
  • Tasarım
  • Malzeme yapısı
  • Ses gecikme süresi
  • Dinamik özellikleri
  • Bas ve tiz üretme düzeyleri
  • Mikrofon kalitesi ve teknik özellikleri

En iyi gaming kulaklık modelleri – 2023

Oyuncuların en iyi performansını alabileceği ve oyun deneyimini bir üst seviyeye çıkarabileceği üstün özelliklere sahip 5 oyuncu kulaklığı modelini listeledik. Hadi birlikte inceleyelim…

HyperX Cloud Revolver S

HyperX Cloud Revolver S

Oyuncu ekipmanları konusunda en iyi markalardan biri olan HyperX’in ürettiği Cloud Resolver S modeli, üstün ses özellikleriyle ön plana çıkıyor. En iyi gaming kulaklık modelleri listemizin zirvesinde yer verdiğimiz bu model aşırı gürültülü bir ortamda olsanız dahi kaliteli sesler sunan işlevsel özelliklere sahip. Dolby 7.1 Surround özelliğine sahip olan Hyperx Cloud Resolver S, piyasadaki en iyi oyun kulaklıklarından birisi. Kablolu bir yapıya sahip olan kulaklık ülkemizde ortalama 1.700 TL civarında satılıyor.

Üretici: HyperX
Model: Cloud Resolver S
Bağlantı tipi: Kablolu
Ortalama fiyat: 1.700 TL

SteelSeries Arctis Pro

SteelSeries Arctis Pro

En iyi oyuncu kulaklıkları listemize yine kaliteli bir oyuncu markasının üst düzey bir gaming kulaklık modeli ile devam ediyoruz. Gaming kulaklık konusunda en çok satılan modellerden biri olan SteelSeries Arctis Pro, GameDAC işlemciye sahip. ve DTS Headphone: X 2.0 teknolojisi ile donatılan Arctis Pro, oyun seslerini dinamik bir şekilde dağıtıyor. Kablolu ve kablosuz olmak üzere iki bağlantı tipi ile de satılan ürün ülkemizde 7 ila 10 bin TL arasında satılıyor.

Üretici:  SteelSeries
Model: Arctis Pro
Bağlantı tipi: Kablolu / Kablosuz
Ortalama fiyat: 7.000 TL başlangıç fiyatı

Logitech G533

Logitech G533

Rahat tasarımı ile ön plana çıkan Logitech G533, DTS 7.1 Surround ses teknolojisini kullanıyor. Canlı ses ortamı, düşük gecikme süresi ve güçlü sesiyle en iyi gaming kulaklık modelleri arasında kendine yer bulan Logitech G533 kablosuz bir forma sahip. Nisan 2023 itibariyle ülkemizdeki ortalama satış fiyatı ise 3.000 TL civarında.

Üretici:  Logitech
Model: G533
Bağlantı tipi: Kablosuz
Ortalama fiyat: 3.000 TL

Razer Nari Ultimate

Razer Nari Ultimate

Birleşik Devletler merkezli ve oyun ekipmanları üreticisi Razer’in kulaklığı Nari Ultimate oyunlar için özel tasarlanmış. Sarsıcı haptic feedback özelliğine sahip bu model oyun sesleriyle organize şekilde titreşerek oyun keyfini artırıyor. Tasarım açısından da katlanabilir yapısıyla harika bir görünüme sahip olan Razer Nari Ultimate, Dolby 7.1 Surround ses sistemiyle donatılmış. Kablosuz formda bir model olan kulaklığın ülkemizdeki ortalama satış fiyatı 3.400 TL civarında.

Üretici:  Razer
Model: Nari Ultimate
Bağlantı tipi: Kablosuz
Ortalama fiyat: 3.400 TL

Beyerdynamic MMX 300

Beyerdynamic MMX 300

Geldik en iyi gamer kulaklık modelleri listemizin beşinci ve son sırasına. Deri yastıklı kulaklık kaplamasıyla yüksek konfor vadeden bu oyuncu kulaklığı oldukça rahat ve özellik açısından da kaliteli özelliklere sahip. Genellikle mikrofon ve kulaklık üretimiyle bilinen Beyerdynamic markasına ait bir model olan MMX 300, strese dayanıklılık, yüksek ve kaliteli ses için en iyi oyuncu kulaklıkları arasında yerini alıyor.

Üretici:  Beyerdynamic
Model: MMX 300
Bağlantı tipi: Kablolu
Ortalama fiyat: 7.000 TL başlangıç fiyatı

Sonuç / S.S.S

Blog yazımızda oyuncu kulaklığı tercih ederken dikkat edilmesi gerekenleri, piyasada yer alan en iyi oyuncu kulaklığı modellerini anlattık. Siz de kullanıp memnun kaldığınız ya da önerdiğiniz oyuncu kulaklığı modellerini ve konu ile ilgili sormak istediklerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Teknoloji ve yazılım alanında daha fazla içerik için sitemizi takip etmeye devam edin. Sizlerden gelen geri dönüşlere ve arama motorlarında sorgulanan bazı sorulara içeriğimizin devamında yer verdik.

Oyuncu kulaklığında gecikme süresi kaç olmalıdır?

Gecikme süresi kulaklığın bağlantı tipine (kablolu – kablosuz) göre değişmektedir. 2023’te piyasada bulunan kablolu kulaklıklarda ortalama gecikme süresi 65 ms’dir. Kablosuz kulaklıklarda ise yine kullanılan teknolojiye göre değişmekle birlikte ortalama rakam 200 ms’dir. Bluetooth 5.0 teknolojisi kullanan yeni nesil kulaklıklarda ve WİFİ bağlantısı sunan modellerde bu rakam değişkenlik gösterebilir.

Oyuncu kulaklığı kulağa zarar verir mi?

Oyuncu kulaklıkları da klasik kulaklıklar gibi uzun süreli kullanımda kulağınıza zarar verebilir. Sağlıklı bir kullanım için uzun süreli kullanımlardan kaçınmalısınız. Aynı zamanda kafa üstü kulaklık tercih ederken kaliteli malzemelerden üretilmiş, deri kulak kaplamalı ve kafa yapınıza uygun modeller tercih etmelisiniz.

Yorum yapın