Kombi Aşırı Isınma Hatası Nasıl Çözülür? – 2023

paradetay.net

Kombi Aşırı Isınma Hatası Nasıl Çözülür? başlıklı yazımızda kış aylarında en çok rastlanan kombi arızalarından birinin nasıl çözüleceğini anlattık.

Kış aylarının gelmesiyle beraber kombilerde de bazı hatalar meydana gelmeye başladı. Bu hatalardan biri de kombinin aşırı ısınması arızasıdır.

Kombinin aşırı ısınması, en ciddi durumlarda üniteyi patlama riskine sokabilecek ciddi bir sorundur. Neyse ki modern kombilerde aşırı ısınmanın olduğu durumlarda üniteyi kilitleyecek güvenlik sistemiyle donatılmıştır.

Ancak bu sistemlerin işlevsiz kalabileceği durumlar karşısında da hazırlık olmak gerekmektedir. Kombi aşırı ısınma hatası nasıl çözülür? sorusuna cevap vermeden bu hata neden oluşur ona göz atalım.

Aşırı Isınan Kombi Patlar Mı?

Kombinin aşırı ısınması durumunda kazan içindeki bileşenler eriyebilir ve bu durumda kombiden duman çıkabilir. En kötü ihtimalde ise kombi patlayabilir.

Tabi bu ihtimal kombilerde yüksek basınçlı buhar olmamasından dolayı çok düşüktür. Ayrıca modern kazanların üretilmesiyle aşırı ısınmadan kaynaklanabilecek riskler eskisi kadar endişe verici değildir.

Kombinin Aşırı Isındığını Nasıl Anlarım?

Kombiniz aşırı ısınmaya başlarsa kilitlenir. Bu noktada, kazan bir hata kodu gösterecektir. Kazan aşırı ısınıyorsa, hata kodu size bunu söyleyecektir. Çoğu zaman aşırı ısınmayı öğrenebilmeniz için kombinizin dijital ekranında bazı hata kodları belirir.

Mesela Ariston Kombi‘de bu kod 101‘dir. Demirdöküm Kombi‘de ise F1 kodu aşırı ısınma hatasının olduğunu belirten bir koddur. Baymak, Viessman, Protherm, ECA Kombi, Buderus gibi markalarda da aşırı ısınma sorunu olmaktadır ve sorunun nedeni ve çözümü hepsi için aynıdır.

Kombi Aşırı Isınma Hatası Nedenleri

Bir kombinin aşırısı ısınmasının başlıca nedeni güvenlik sisteminin arızalanması olarak gösterilebilir.

Aşırı ısınma sorununun en büyük nedeni musluklara ve kalorifer sistemine giden sıcak suyun sirkülasyonunun engellenmesidir.

Kombinin aşırı ısınmasını başlıca nedenleri şunlardır:

  • Kireç birikmesi
  • Sistemde tıkanıklık
  • Pompa arızası
  • Termistör sorunu

Şimdi bu sorunları daha ayrıntılı inceleyelim.

Kireç Birikmesi

Kombide bulunan eşanjörde kireçlenme olması durumunda su akışı yavaşlar ve bu da kombinin aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu durum sadece kombinizin aşırı ısınmasına neden olmaz aynı zamanda kullanım ömrünü de kısaltır.

Eşanjör Nedir - Eşanjör Ne İşe Yarar - Eşanjör Kombinin Neresinde

Eşanjör Nedir – Eşanjör Ne İşe Yarar – Eşanjör Kombinin NeresindeEşanjör, kombinin en büyük parçalarından biridir ve brülörden aldığı ısıyla peteklere ve musluğunuza gelen suyu ısıtır. Bundan dolayı bu parça kombiler için hayati öneme sahiptir.

Sistemde Tıkanıklık

Merkezi ısıtma sisteminizden garip sesler geldiğini fark ettiyseniz, bu kombinizde bir tıkanıklık olduğunun en önemli göstergesidir.

Diğer bir işaret ise peteklerin (radyatörlerin) herhangi birinin düzgün ısınmamasıdır. Bu durumda peteklerde hava olduğu anlaşılır ve peteklerin havasını almanız gerekmektedir.

Pompa Arızası

Pompanın görevi, suyu merkezi ısıtma sistemi etrafında dolaştırmaktır. Bir arıza meydana gelirse, sıcak su kazanı terk edemez ve bu da ünitenin aşırı ısınmasına neden olabilir.

Böyle bir durumda bir kombi servisi çağırmanız gerekecektir. Pompa tamir edilebilir ancak büyük olasılıkla pompa değişimi gerekecektir.

Termistör Sorunu

Termistör, suyun sıcaklığını izleyerek ana karta veya beyine iletir. Termistör arızalanırsa suyun derecesini devreye iletemez ve suyun sıcaklığı ayarlanamaz. Sonuç olarak bu durumda kombi aşırı ısınacaktır ve işinde uzman bir kombi servisine ihtiyaç duyacaksınız.

Kombi Aşırı Isınma Hatası Nasıl Çözülür?

Kombi aşırı ısınma hatası çözümü için nedenlerin net olarak belirlenmesi gerekmektedir. Kombiniz aşırı ısınıyorsa çok büyük oranda yukarıdaki sorunların biri var.

Bir uzmana gerek duymadan yapabilecekleriniz sınırlıdır. Bunlardan ilki peteklerin havasını almaktır. Aşağıdaki videodan nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Sizin yapabileceğiniz diğer şey ise kombi filtresi temizliğidir. Kombi su filtresi, suda bulunan yabancı cisimleri engelleyerek kombinin eşanjör ve kılcal boruların tıkanmasını engeller. Aşağıdaki videodan nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Diğer konularda ise kesinlikle uzman bir kombi teknik servisine ihtiyacınız vardır. Çünkü bu sorunlar kesinlikle mühendislik gerektiren konulardır. Uygun niteliklere sahip olmayan kişilere bu işlemin yaptırılması sizleri maddi olarak yıpratacak ve kombinizin kullanım ömrünü kısaltacaktır.

Kombi aşırı ısınma hatası nasıl çözülür? başlıklı yazımızda sizlere arızanın nedenlerini ve nasıl yapılacağını anlattık. Kombinizle ilgili diğer sorunları bizlere yorum alanından iletebilirsiniz.

 

 

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu