iPhone 13 Pil Sağlığı ve Şarj Döngüleri Nasıl Kontrol Edilir?

paradetay.net

iPhone 13 Pil Sağlığı ve Şarj Döngüleri Nasıl Kontrol Edilir? iPhone modellerinde pil kapasitesinin zaman içinde ne kadar tükendiği hakkında iyi bir fikir sağlayan bir Pil Sağlığı özelliğinin yanı sıra pil sağlığını optimize eden ve eskime sürecini yavaşlatan araçlar bulunur.

Bu, pil ömrünün iyi bir göstergesi olmakla birlikte, günlüklere bir göz atarak, şarj döngüsü sayısına bakarak iPhone’unuzun pilinin sağlığını da değerlendirebilirsiniz. Pil döngü sayısı, pilinizin kaç kez tamamen boşaldığı ve ardından tamamen yeniden şarj edildiği sayısıdır.

Döngü sayımı, yalnızca iPhone’un pili tamamen boşaldığında tamamlanır. Bu nedenle, iPhone’u pil kaybının yarısında şarj etseniz bile, iPhone’un şarjı tamamen boşalana kadar bir döngü bitmeyecektir.

Pil Döngüsü Sayısı nedir?

Bir pilin sahip olduğu döngü sayısı, tam olarak şarj olma ve bitme sayısıdır. Tam olarak şarj edilmiş bir iPhone’un pili boşaldığında, bir pil döngüsünü tamamlamış olursunuz. Gerçekte, çok az kişi iPhone’larını bu şekilde şarj eder ve kullanır. Peki, gerçek dünya senaryosuna bakmaya ne dersiniz?

Dolu bir iPhone’unuz olduğunu ve onu %30’a kadar boşalttığınızı, yani pilin %70’ini tükettiğinizi varsayalım. Ardından %100’e kadar şarj edersiniz. Pilin yalnızca %70’ini kullandığınız için tam bir şarj döngüsünü henüz tamamlamadınız. Yalnızca pilin %30’unu daha tükettiğinizde sayılır, çünkü arada iPhone’unuzu kaç kez şarj ederseniz edin, toplamda %100’e ulaşır.

iPhone 13 Pil Sağlığı ve Şarj Döngüleri Nasıl Kontrol Edilir?

Piller, diğer piller gibi zamanla kapasitelerini kaybeden sarf malzemeleridir. Pil çok zayıflarsa, kullanıcılar pil ömrünün kısalmasına ve iPhone performansının düşmesine neden olabilir. Apple’a göre, standart bir pilin, normal olarak kullanıldığında 500 tam şarj döngüsünden sonra orijinal kapasitesinin %80’ini koruması amaçlanıyor.

Kullanıcılar, bu dönüm noktasına ulaşıp ulaşmadıklarını aşağıdaki adımları kullanarak görebilirler. Pil günlüğüne yalnızca kullanıcının analitik paylaşımına izin vermesi durumunda erişilebilir. Analitik paylaşımının etkinleştirilip etkinleştirilmediğini şu adrese giderek kontrol edebilirsiniz: Gizlilik > Analitik ve Bilgi.

  1. Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar > Gizlilik > Analizler ve İyileştirmeler iPhone’unuzda.
  2. Günlük dosyalarının alfabetik bir listesini görmek için Analitik Verileri’ne tıklayın. ‘Log-aggregated’ ile başlayan son dosyaya kadar aşağı kaydırın.
  3. Bu dosyayı seçin ve tüm içeriğini kopyalayın. Ayrıca, seçtiğiniz herhangi bir uygulamayla da paylaşabilirsiniz, ancak bu günlük dosyalarının pek çok bilgi içerdiğini unutmayın.
  4. Tüm günlük dosyası bilgilerini kopyalayıp tüm iPhone’larda önceden yüklenmiş olarak gelen Notes uygulamasına yapıştırın.
  5. Sağ üstteki eylem simgesini tıklayın ve ‘Notta Bul’u seçin.
  6. ‘BatteryCycleCount’ araması yapın ve bu terimden sonra görünen sayı, iPhone’unuzun şarj döngüsü sayısıdır.

iPhone 13’ünüzün Pil Sağlığı Düşükse Ne Yapmalı?

iPhone 13 pilinizin sağlığı %80’in altına düşmediği sürece aynı menüde kritik pil mesajı göreceksiniz. Apple’a göre, maksimum kapasite %80’in altına düştüğünde bu, iPhone’unuzun pilinin ciddi şekilde azaldığını ve talep edilen performansı eski haline getirmek için değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

iPhone 13 serisi için, Apple’ın pil değiştirme hizmetinin maliyeti yaklaşık 69 USD’dir.

Pili değiştirmek istemiyorsanız arka planda çok fazla kaynak kullanan uygulamaları ortadan kaldırarak iPhone 13’ün pil tüketimini azaltabilirsiniz.

iPhone’unuzu yeniyken şarj ettiğinizden çok daha sık şarj etmek zorunda kalmanız sakıncalıdır. Sonuç olarak, Apple tarafından sağlanan seçeneklerden yararlanmak ve pilinizi mümkün olan en kısa sürede değiştirmeniz çok önemlidir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu