Chromium Nedir? – Virüs Mü, Tarayıcı Mı?

paradetay.net

Chromium, Google tarafından geliştirilen ve aynen Chrome gibi kullanılabilen bir internet tarayıcısıdır. Çoğu kişinin aklına takılan Chromium nedir, nasıl kullanılır ve ne gibi avantajları vardır şeklinde sorular sorduğu bu internet tarayıcısı açık kodlu olarak hazırlanmıştır. İsteyen kişilerin açık kodlar üzerinden kendi tarayıcısını oluşturmasına imkan veren Chromium, sekmeli bir pencere yöneticisi olması ile de bilinmektedir.

Chromium Nedir?

Chromium nedir, nasıl kullanılır ve kişilere ne gibi katkıları vardır şeklindeki soruları cevaplayabilmek için bu tarayıcı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Chromium genel özellikleri incelendiğinde oldukça avantajlı bir tarayıcı olduğu gibi yükleme sırasındaki sorunlar nedeniyle dezavantajlı hale gelebilmektedir.

Chromium Avantajları;

 • Chromium tarayıcısı açık kodlu olmasından dolayı üzerinde geliştirmelerin yapılabildiği ve kullanıcıların kendi tarayıcılarını inşa edebildikleri özel bir yazılıma sahiptir.
 • Güçlü bir yazılım ve oldukça başarılı bir güvenlik duvarına sahip olan Chromium tarayıcısı Chrome ile bağlantılı olan hemen her uygulama ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.
 • Chrome tarayıcısı ile karşılaştırıldığında Chromium tarayıcısı daha hızlı olması ve daha kolay kullanılabilir bir arayüze sahip olması ile bilinmektedir.

Chromium tarayıcısının pek çok avantajı olduğundan dolayı açık kodlu sistem üzerinden kendi tarayıcısını geliştirmek isteyenler bu yazılımı internet üzerinden yükleyebilir. Tarayıcının herhangi bir dezavantajı yoktur ancak bilgisayar ekranında sık sık reklamların çıkmasından dolayı Chromium virüs mü sorusu akıllara gelebilir.

Chromium’un Amacı Nedir?

Açık kaynaklı Chromium projesinin amacı, Google’ın açık kaynaklı olmayan Chrome tarayıcısının kaynak kodunu sağlamaktır. Bu, Google’ın dış kaynaklardan girdi almasına ve yeni fikirleri çok hızlı bir şekilde yinelemesine olanak tanır.

Chromium Altyapısını Kullanan Diğer Tarayıcılar

Chromium kaynak koduna dayanan ana web tarayıcısı Chrome’dur, ancak aynı platformda oluşturulmuş bir dizi başka tarayıcı vardır, bu tarayıcılar Chromium kaynak kodunu alır ve farklı bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için kendi özel özelliklerini ve arayüzlerini ekler.

Chromium Altyapısını Kullanan Diğer Tarayıcılar
Chromium Altyapısını Kullanan Diğer Tarayıcılar

İşte Chromium üzerine kurulu daha popüler tarayıcılardan bazıları:

 • Opera-Bu tarayıcı onlarca yıldır var ve eskiden kendi tescilli koduna dayanıyordu. 2013’ten beri Chromium’un bir parçası olan Blink’e güveniyor.
 • Yandex-Bu, aynı adı taşıyan arama motorundan bir Rus tarayıcısıdır, ancak Chrome, Opera ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılara güç veren aynı Blink motorunu temel alır.
 • Vivaldi-Bu Chromium tabanlı tarayıcı, eski bir Opera CEO’su tarafından o tarayıcıdan kaldırılan özellikleri geri eklemek için oluşturulduğu için Opera’nın manevi bir halefidir.
 • Cesur-Bu tarayıcı Mozilla’nın kurucu ortakları tarafından geliştirilmiştir, ancak Chromium’a dayanmaktadır. Satış noktası, Brave’in müdahaleci reklamları kaldırması ve sitelerin herhangi bir eklenti gerektirmeden kullanıcı davranışlarını izlemesini engellemesidir. Ayrıca, reklamları görüntülemek yerine favori içerik oluşturucularınıza ödeme yapma seçeneği de içerir.
 • Epic-Bu, Chromium üzerine kurulu gizlilik odaklı başka bir tarayıcıdır. Her zaman gizlilik modundadır, bu nedenle bir tarama oturumunu her kapattığınızda çerezleri kaldırır ve önbelleğinizi ve tarama geçmişinizi temizler.

Chromium Nasıl İndirilir?

Biraz istikrar riske atmak istiyorsanız, Chromium şık bir tarama deneyimi sunar ve kurulumu düşündüğünüzden daha kolaydır. İleri düzey kullanıcılar kaynak kodunu manuel olarak indirme ve derleme seçeneğine sahipken, geri kalanımız yalnızca birkaç tıklamayla yeni Chromium yapısını indirip kullanabiliriz.

 • Herhangi bir tarayıcıda download-chromium.appspot.com adresine gidin.
 • Sayfanın alt kısmında, Desteklenen Platformlar bulunmaktadır. Buradan, işletim sisteminiz için uygun Chromium sürümünü seçin.
 • Ekrana çıkan “downloadchromium” yazısına tıklayın.

Chromium Nasıl İndirilir ve Kurulur
Chromium Nasıl İndirilir ve Kurulur
 • İndirme tamamlandıktan sonra ZİP dosyasını açın.
 • Chrome.exe dosyasını bilgisayarınıza yükleyin.

Chromium Virüs Mü, Tarayıcı Mı?

Chromium nedir, tarayıcı olarak mı virüs olarak mı yüklenir sorusu kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. Chromium bir tarayıcıdır ve yükleneceği kaynak sitenin doğru seçilmesi gerekir. Güvenilir olmayan kaynaklardan yüklenen Chromium, gerçek bir tarayıcı olmayıp virüs halinde bilgisayara giren ve sürekli ekrana reklam gönderimi yapmaktadır.

İnternet üzerinde bulunan pek çok adres üzerinde Chromium tarayıcısına ait farklı versiyonlar bulunmaktadır. Bu versiyonlar orijinal Chromium datası yazılımına sahip olan ancak kısa yolların hepsini virüs linkleri ile değiştirebilen kötü niyetli yazılımlar olabilir. Bilgisayara yüklenmesi ile birlikte orijinal gibi görünen bu tarayıcılar her kullanımda farklı bir reklam ağı ile ekrana gelebilir ve silinmesi için özel yazılımlar gerektirebilir.

Chromium Nasıl Kaldırılır?

Chromium çoğu zaman sahte yazılımların yüklenmesinden dolayı Chromium nedir sorusunu akıllara getirse de tamamen yasal ve zararsız kodlar içeren bir tarayıcıdır. Güvenilir siteler üzerinden yüklenmesi gereken Chromium, zararlı yazılımlardan yüklenmesi nedeniyle bilgisayar kullanımında çeşitli sorunları beraberinde getirebilmektedir. Açılan Chromium tarayıcısı sürekli olarak reklamlarla dolu bir ekran görüntüsüne neden olabilir.

Kullanıcılar açısından büyük sorun olan zamansız reklamlara ek olarak yeni sekmeler de açılmaya başlar. Chromium tarayıcısı yerine yüklenen virüsler kişilerin kullandığı verileri de çalabilir. Büyük bir güvenlik sorunu haline gelen bilgilerin çalınması nedeniyle kişiler internet hesaplarına girişte ya da banka hesap bilgileri üzerinden harcama yapılması gibi sorunlar yaşayabilir.

Bilgisayarına virüs girdiğini düşünen kişiler çözümü bilgisayara format atmak gibi yöntemlerde bulabilir. Ancak orijinal programları taklit edebilme özelliğinden dolayı bu yazılımı silmek kolay olmayabilir.

Chromium kaldırma işlemlerinin yapılabilmesi için bu yazılımı temizleyecek bir anti kötü yazılımcıya ihtiyaç olacaktır. Antivirüs programları Chromium yazılımını fark edemeyebilir ya da bu yazılımın kötü niyetli olmadığını düşünebilir. Bu nedenle antivirüs programı yerine anti kötücül yazılımlar kullanmanız gerekir.

 • Chromium tarayıcısının sahte yazılımlarını yüklememek için orijinal yazılım sunan kaynaklara yönelmelisiniz.
 • Bilgisayarınızda virüs olduğuna dair belirtiler gördüğünüzde;
  • Reimage
  • Malwarebytes
  • SpyHunter 5 gibi anti kötücül yazılımlar yükleyerek Chromium kaldırma işlemini yapabilirsiniz.

Programsız bir şekilde Chromium kaldırma işlemini yapmak için bilgisayarınızdan aşağıdaki adımları uygulayınız. Adımlar;

 • Denetim Masası
 • Program Ekle/Kaldır
 • Chromium yazılımına tıklayarak ‘’Kaldır’’ seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu sayede program kalkacaktır.

Bu tarz diğer yazılarımızı okumak için nediyoo.com/teknoloji-ve-yazilim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Chromium’un Sahibi Kim?

Chromium, Google’a aittir, geliştirilir ve bakımı yapılır.  Google, her ikisi de 2008’de halka açık hale gelen Chrome ve Chromium’u yarattı.

Chromium Güvenilir Mi?

Evet, Chrome gibi, kullanıcılar da çevrimiçi olarak hangi bilgilerin paylaşıldığı üzerinde tam kontrole sahiptir. Ayrıca, Chromium’u güncel tuttuğunuz sürece en son güvenlik düzeltme eklerine sahip olursunuz.

Chromium, Chrome’dan Daha Mı İyi?

Değişir, Chromium ve Chrome neredeyse aynı deneyimleri sunar, ancak Chromium, Chrome’dan önce Google’dan güncellemeler alır. Ancak, Chrome güncellemelerinin aksine, Chromium güncellemeleri otomatik değildir, bu nedenle güncellemeleri ihmal etmek bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız bırakabilir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu