CDMA ve GSM: Hangi Teknoloji Daha İyi?

paradetay.net

Mobil hücresel endüstri uzun süredir var ve kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak yenilikler yapıyor. Bu servislerin gelişimi, ikisi diğer iletişim servislerinin ortaya çıkmasına yol açtı. CDMA Ve gsm. CDMA ve GSM, mobil iletişimde en iyi bilinen ve yerleşik iki teknolojidir.

Hem GSM hem de CDMA, cep telefonlarından bilgi iletmek için radyo dalgalarını kullanır. Ancak bu teknolojiler, bir ağ üzerinden veri aktarımı ve telefon görüşmeleri yapma biçimleriyle ayırt edilir.

CDMA bir SIM kart gerektirmez ve bunun yerine ESN (Elektronik Seri Numaraları), mobil cihazları kendi ağına bağlamak için, CDMA ve GSM arasındaki temel farklardan biri ve daha pek çoğu. GSM ve CDMA’nın temelleri ile başlayalım ve nasıl farklı olduklarını görelim.

CDMA nedir?

Dönem “Kod Bölmeli Çoklu Erişim” (CDMA), kullanılan çeşitli protokolleri kapsar. 2G Ve 3G ikincisi sıklıkla mobil iletişim için kullanılan kablosuz ağlar. CDMA teknolojisinin ana hedeflerinden biri, dijital verilerin kablosuz olarak birler ve sıfırlar, diğer adıyla ikili biçiminde iletilmesini sağlamaktır.

Adından da anlaşılacağı gibi, birkaç sinyalin tek bir iletim kanalını paylaşmasına izin verme yeteneği, mevcut bant genişliğinin kullanıldığı verimliliği artırır. Kullanıcının frekans aralığını sınırlamaz ve her an tüm spektrumda veri iletimine izin verir. Bu nedenle CDMA, birden fazla kullanıcının aynı frekans bandını herhangi bir büyük kesinti olmadan kullanmasına izin verir.

GSM telefonların aksine, CDMA telefonlar belirli bir operatöre kilitlidir ve SIM kart kullanmazlar. Bir CDMA telefonunu ağa bağlamak için SIM kart yerine bir telefon numarası kullanılır. Öte yandan, GSM telefonlar herhangi bir zamanda operatör değiştirmekte serbesttir. ABD-hücresel, Verizon KablosuzVe Sprint tümü CDMA ağlarını kullanır. CDMA ağı, aynı anda sınırsız sayıda kullanıcıya izin verir.

GSM nedir?

GSM Açıklaması | Veri Yeteneği

Mobil için Küresel Sistem” iletişim (GSM), cep telefonu ağları üzerinden dijital ses ve veri iletimi için uluslararası bir standarttır. İkinci nesil bir mobil ağ ve telefon standardıdır ve bir kama spektrumunda çalışır.

GSM kullanımları Zaman Bölmeli Çoklu Erişim (TDMA) ve Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (FDMA), kullanıcıları ve hücreleri bölümlere ayırırken sinyaller iletir. GSM standardı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha fazla kablosuz hizmet geliştirmek için bir yol sağlamıştır: UMTS (Evrensel Mobil Radyo Sistemi) ve KENAR (GSM Evrimi İçin Geliştirilmiş Veri Hızları).

üzerinde çalışır 900MHz, 1800MHzVe 1900MHz radyo bantları. GSM şebekesinin ilk nesli 900 MHz bandında çalışırken, daha yaygın olan 1800 MHz bandındaki ikincisi daha fazla kullanıcıyı barındırmak için kullanılır. Amerika Birleşik Devletleri, 1900MHz spektrumunu kullanan tek ülkedir.

Kısa Mesaj Servisi (SMS), kullanıcıların belirli bir ağ üzerinden metin mesajları yoluyla birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir servistir; Bunun avantajlarından ilk yararlananlar arasında GSM müşterileri oldu.

Ana Farklılıklar

CDMA ve GSM
CDMA ve GSM | sahtelik

Üstün seçeneği belirlemek için iki teknolojik yaklaşımı inceleyelim.

Çağrının Kalitesi

Ülke çapındaki her iki ağ da optimum arama kalitesi için ağ kapsamına son derece bağımlıdır. Belirli alanlarda, GSM kullanıcıları, CDMA kullanıcılarından daha yüksek kalitede ses iletimi alabilir. GSM şebekesi ayrıca eş zamanlı ses ve veri iletimini de destekler.

Ne yazık ki, tüm CDMA telefonları aynı anda ses ve veri iletemez. CDMA arama kalitesi tipik olarak GSM’den daha yüksektir çünkü CDMA’nın ağ tıkanıklığı yaşama olasılığı daha düşüktür.

SIM Kart tartışması

GSM telefonlar, kullanıcının kişisel bilgilerini saklayan ve bilgiler kaybolmadan başka bir el cihazına aktarılabilen bir SIM kartın kullanılmasını gerektirir. CDMA telefonları SIM kart kullanmaz, ancak ESN (Elektronik Seri Numaraları).

Bu tür ESN özellikli telefonlar, telefon üzerinden veya çevrimiçi olarak etkinleştirme gerektirir. ESN tabanlı telefonlar, fiziksel bir SIM kartın sunduğu kolaylık eksikliği nedeniyle genel olarak tüketiciler arasında SIM tabanlı telefonlardan daha az popülerdir.

Güvenlik

Ağ güvenliği
Ağ güvenliği

CDMA, şifreleme özellikleri içerdiğinden oldukça güvenlidir. CDMA ile gizli bir kod alacaksınız ve tüm sohbetleriniz şifrelenecek. Bu nedenle, yabancıların sinyali takip etmesi ve aramaları dinlemesi daha zordur.

GSM’deki cep telefonu numaraları, geçici bir tanımlayıcı numara atanarak korunur. Tartışmalar, frekans atlama ve şifreleme yöntemleri kullanılarak gizli tutulur. CDMA, üstün güvenlik algoritmaları nedeniyle GSM’den üstündür.

Ağ Kapsamı

Bir şebekenin GSM veya CDMA olması fark etmez; kapsama alanı, şebekenin türüne göre değil, operatörün hâlihazırda sahip olduğu altyapıya göre belirlenir. GSM ağları dünya çapında daha yaygın olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde CDMA daha popülerdir.

Uluslararası dolaşım

GSM Tabanlı İstasyon
GSM Tabanlı İstasyon

Memleketinizde ne tür bir ağın olduğu temelde hiçbir fark yaratmaz; en önemli şey sunulan teminat miktarıdır. Bununla birlikte, dünya çapında çok daha fazla GSM şebekesi ve bu operatörler arasında dolaşım anlaşmaları olduğundan, GSM uluslararası dolaşımda üstünlüğe sahipti.

GSM telefonunuzun kilidi açıksa, dünyanın neresinde olursanız olun yerel bir SIM kart satın alabilme avantajına sahipsiniz. Bu, yalnızca telefonunuzun kilidi açıksa mümkündür. Ancak, cihaz ve ağ uyumluluğuna bağlı olarak, mevcut tüm veri bağlantısı seçeneklerine erişiminiz olmayabilir.

Veri Aktarım Modu

Cep telefonları aracılığıyla veri aktarımı
Cep telefonları aracılığıyla veri aktarımı

CDMA, her kullanıcının verilerinin tam frekans spektrumu boyunca sürekli olarak iletilmesine izin verdiği için mevcut bant genişliğinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Bu, birden fazla kullanıcının birbirine müdahale etmeden aynı hatta bağlanmasına izin verir.

GSM, kanalı bir dizi zaman dilimine böler ve kullanıcılar bu zaman dilimleri boyunca sırayla bir sinyal iletir ve alır. Her zaman diliminin bir maksimum kapasitesi vardır ve mevcut kullanıcı ayrılana kadar aynı anda birden fazla kullanıcı kullanamaz. Bununla birlikte, FDMA, GSM’nin bir kanalı birkaç kullanıcıyla, onları ayrı frekanslara atayarak paylaşmasına izin verir.

Pil ömrü

Nispeten daha basit bir teknoloji olan GSM, mobil cihazlarda genel olarak CDMA ürünlerine göre daha az pil kullanır. Günümüzün hızlı tempolu ve zorlu yaşam tarzında, bir pilin dayanabileceği süre çok önemlidir, bu nedenle bu bir fark yaratabilir.

Telefonum CDMA mı yoksa GSM mi?

Telefonunuzun GSM uyumlu mu yoksa CDMA uyumlu mu olduğunu öğrenmek için ayarlarınızı kontrol etmeniz yeterli. İster iPhone’unuz ister Android’iniz olsun, model numarasını ve bunun gibi diğer önemli anahtarları bulabileceğiniz cihazın sistem bilgilerine gidin.

Telefonunuzun bir IMEI numarası olup olmadığını kontrol edin (büyük olasılıkla vardır), varsa, bir GSM telefonunuz var demektir. Bir MEID veya ESN numarası görürseniz, bir CDMA telefonunuz var demektir. Hem IMEI hem de MEID/ESN numaralarını görebileceğiniz ender durumlar vardır, bu durumda telefonunuz her ikisiyle de uyumludur!

Son Düşünceler

GSM ve CDMA sırasıyla yalnızca 2G ve 3G ağlarıyla uyumludur. 4G’nin ortaya çıkmasıyla birlikte, dünya çapındaki LTE standardı tüm operatörler tarafından benimsenmiştir. LTE hizmetinin yetersiz olduğu veya kullanılamadığı durumlarda, yedek olarak GSM ve CDMA kullanılır.

GSM, eşzamanlı veri ve ses iletimine izin verirken, CDMA bu işlevi etkinleştirmez. CDMA’nın aksine GSM, kullanıcıların SIM kartlarını takarak verilerini yeni bir telefona aktarmalarına olanak tanır. Yalnızca onaylı üreticilerin telefonlarına izin veren CDMA ağlarının aksine, GSM ağları tüm uyumlu telefonların çalışmasına izin verir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu