AFK Ne Demek?, AFK Açılımı ve Türkçe Anlamı

paradetay.net

AFK ne demek? bu sorunun cevabını Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında bulunanlar ve Metin2, CS GO, LOL, PUBG gibi oyunlarını oynayanlar merak etmektedir.

Oyun dünyasında bulunup bu kavramların ne olduğunu kısaltmaların açılımlarını bilmemek oyunun eğlencesini kaçıran bir durumdur. İnsanları o dünyadan uzaklaştırır.

AFK Kısaltmasının Tarihi Geçmişi

AFK - Away From Keyboard

AFK – Away From Keyboard

AFK kısaltması, internet kültürünün ilk günlerinden beri, özellikle 1990’lardaki sohbet odalarında var olmuştur.

Hatta diğer ifadeler ve kısaltmaların yanı sıra 1989’da Fidonews’den çevrimiçi bir haber bültenine kadar uzanıyor. Bülten AFK’yı “anahtarlardan uzak” olarak tanımladı.

Daha sonra oyun topluluğunda çevrimiçi çok oyunculu oyunlar için yaygın olarak kullanıldı. Bir zamanlar olduğu kadar yaygın olmasa da, internetteki çeşitli alanlarda hala bulabilirsiniz.

Kısaltma, boşta kalan oyuncuların genellikle AFK olarak etiketlendiği “Among Us” oyunu sayesinde biraz canlandı.

AFK Ne Demek?

AFK, Türkçe anlam olarak klavyeden uzakta anlamına gelmektedir. Kısaltmayı söyleyen kişi bunu söylediğinde bilgisayardan veya o an etkileşim halinde olduğu cihazdan belirli bir süre uzaklaşacağını demek istiyor.

Tabi bu uzaklaşma fiziksel bir uzaklaşma olmayabilir. Oyunun bir yerinde hareket etmeden beklemek, oyundan çıkmadan takımını yalnız bırakmak gibi bir durum da olabilir.

AFK Açılımı

AFK’nın açılımı Away From Keyboard şeklindedir. AFK açılımı Türkçe’ye çevrildiğinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi “Klavyeden Uzakta” veya “Klavye Başında Değil” anlamına gelmektedir.

Kimler AFK Kısaltmasını Kullanır?

AFK ne demek sorusunu soranlar ve kullananlar genellikle çevrimiçi oyun dünyasında ve internet topluluklarında vakit geçiren kişiler tarafından kullanılır. Online oyun oynayan oyuncular çok sıklıkla kullanır.

AFK Kısaltması Neden Bu Kadar Sık Kullanılıyor?

Bir oyun sırasında veya sosyal bir platform üzerinden yapılan bir konuşma sırasında önemli bir işiniz çıktı diyelim. Bu bir telefon görüşmesi olabilir, yemek yemek olabilir, odanın kapısını açmak olabilir veya sizi meşgul edecek başka bir iş de olabilir.

Bu işinizi o sırada konuştuğunuz insanlara uzun uzun anlatmak istemeyebilirsiniz veya oyunun kritik bir anında fazla zaman almamanız gerekiyor olabilir. Bu nedenlerden dolayı herhangi bir sebepten dolayı bilgisayara veya elinizdeki cihaza erişim sağlayamayacaksanız kısaca AFK dediğinizde hem derdinizi kısaca anlatmış olursunuz hem de vakitten tasarruf sağlamış olursunuz.

AFK Kısaltmasından Başka Kısaltmalar Da Var Mı?

Evet, var. Dijital ortamlarda insanlar klavyeden uzaklaşmak gibi diğer işlerini de kısaca anlatmayı tercih ediyor. Bundan dolayı AFK ne demek sorusunu soranlar aşağıdaki kelimelerin kısaltmalarını da merak ediyor olabilir.

Şimdi size AFK ( Away From Keyboard ) dışındaki kısaltmalardan da kısaca bahsedeceğiz;

  • GLHF (Good Luck Have Fun): Türkçe anlam olarak iyi şanslar, iyi eğlenceler anlamına gelmektedir.
  • Newbie: Türkçe anlam olarak acemi anlamına gelmektedir. Bu daha çok oyuna yeni başlayan veya tecrübesiz oyunculara söylenen argo bir sözcüktür.
  • GTG (Good To Go): Türkçe anlam olarak gitmen lazım anlamında kullanılır.
  • TLDR (Too Long Didn’t Read): Türkçe anlam olarak çok uzun okumadım anlamına gelmektedir. Kişi bu lafı daha çok uzun bir metni okumaya üşendiğini belirtmek için kullanır.
  • IRL (In Real Life): Türkçe anlam olarak gerçek hayatta anlamına gelmektedir.
  • IDK (I Don’t Know) : Türkçe anlam olarak bilmiyorum anlamına gelir. Söyleyen kişi kendine yöneltilen sorunun cevabını bilmediğini kastediyor.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu