21 Günde Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

paradetay.net

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Sorusunun birçok cevabı vardır. Sizlere bu yazımızda bazı önerilerde bulunacağız. Düzenli uygulanması durumunda bu yöntemler ile okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Kendimize kilo ver, spor yap, aşık ol gibi sürüp giden birçok hedef koyarız. Kitap oku ise kaç yaşında olursa olsun herkesin hedefleri arasında vardır. Bu hedefi gerçekleştirmeniz için farklı bir yöntemden bahsedeceğiz.

Uzak doğu kültüründe yeri olan, 21 günde alışkanlık kazanma yöntemi sayesinde, hem kendinizi yormadan hem de yaptığınız şeyden sıkılmadan onu alışkanlık haline getirebileceksiniz. Bu yöntem ilk okuduğunuzda dahi oldukça aklınıza yatacak ve hemen bugün başlamak için yeterli motivasyonu, kendi kendinize kazanacaksınız.

21 Günde Alışkanlık Kazanma Yöntemi

21 Günde alışkanlık kazanmanızı sağlayacak olan bu yöntemi, sadece kitap okuma alışkanlığı kazanmak için kullanmanız gerekmez. Bununla birlikte sigarayı bırakmak, işinize daha fazla vakit ayırmak, telefondan uzaklaşmak ve daha pek çok şey için de bu yöntem oldukça kullanışlıdır.

Bu yöntem size, yavaş yavaş bir alışkanlık kazanmanızı sağlatır. Öyle ki her geçen gün artan doz ile birlikte alışkanlıklarınızı yavaş yavaş kazanırsınız. Bu da beyninizin, yapacağınız işi zor gibi görmemesine, böylece tembelliğinizi ya da içinizdeki size karşı çıkan şeytanınızı yenmenizi sağlarsınız. Daha fazla uzatmadan kitap okuma alışkanlığı kazandıracak olan tekniğimize geçelim.

21 Günde Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanma

Kitap okumak ile aranız çok iyi olmayabilir hatta aylardır tek bir sayfa kitap okumamış olabilirsiniz. Bu sorun değil. Öncelikle kendinize bir tablo belirlemeniz gerekiyor. 21 gün boyunca her gün okumanız gereken sayfa sayısı bellidir. Bu sayfalardan daha az okumamalısınız.

21 Günde Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır
21 Günde Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Öncelikle 1. Gün sadece 1 sayfa okuyarak başlıyorsunuz. Koskoca bir günde 1 sayfa kitap okumanın ne kadar kolay ve hızlı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu da sizi motive eder ve hızlıca okuyum bitsin dersiniz. Ayrıca 1 sayfa kitap okumak sizin için 3-5 dakika süreceği için, zaman konusunda ya da yorgunluk konusunda bahane üretemezsiniz.

Sonrasında, her 3 günde 1 sayfa arttırarak devam etmelisiniz. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Öğrenmek için aşağıdaki tabloyu takip edin ve bunu hayatınızda uygulayın.

Günler Sayfa Sayısı
1, 2 ve 3’üncü Gün Her Gün 1 Sayfa Kitap Okuyun
4, 5 ve 6’nıcı Gün Her Gün 3 Sayfa Kitap Okuyun
7, 8 ve 9’uncu Gün Her Gün 5 Sayfa Kitap Okuyun
10, 11 ve 12’inci Gün Her Gün 7 Sayfa Kitap Okuyun
13, 14 ve 15’inci Gün Her Gün 9 Sayfa Kitap Okuyun
16, 17 ve 18’inci Gün Her Gün 11 Sayfa Kitap Okuyun
19, 20 ve 21’inci Gün Her Gün 13 Sayfa Kitap Okuyun

Sonraki günler ise her gün 15 sayfa kitap okuyarak devam edebilirsiniz. Her gün en az 15 sayfa kitap okumak, oldukça yeterlidir.

Etrafta bulacağınız pek çok motivasyon ve alışkanlık kazandırma konulu araştırmaların çoğu, insanların gerçekten uygulayabileceği şeyler değil. Çoğu denemeler, deneyen insanları fazla yoracak, yıpratacak ve kolay vazgeçmesini sağlayacak şeyler.

Özellikle bir konuda motivasyon kazandığımızda, örneğin her gün 2 saat koşacağım diyerek kendimize meydan okuruz. Genellikle hiç koşmayan bir insanın her sabah düzenli olarak kalkıp 2 saat koşması, ancak büyük bir mucize ile gerçekleşebilir. Çünkü insan yapısı gereği, böyle bir alışkanlık kazanamaz, beynimiz, bedenimizin bunun için yeterli enerjiye ve motivasyona sahip olmadığına dair bizi ikna etmeyi başarır.

Bu yüzden de bu konuda girilen tüm mücadeleler, kısa sürede diğer örnekleriyle birlikte, hayatımızın geçmişinde kalır. Düzenli olarak bir şeyler yapmaya başlamak istiyorsanız kitap okuma alışkanlığı kazandıran bu yöntemdeki gibi, yavaş yavaş, bedeninizi ve beyninizi yormadan yapmalısınız. Emin olun çok daha başarılı sonuçlara ulaşırsınız.

Kitap Okuma Alışkanlığınızı Geliştirmek İçin 14 Yol

Yukarıda kitap alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna 21 günde alışkanlık kazanma yöntemi ile cevap vermeye çalıştık. Peki ömür boyu kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ve bunu sürdürebilmek için neler yapabilirsiniz onları sıralıyoruz.

Kitap Okuma Alışkanlığınızı Geliştirmek İçin 14 Yol
Kitap Okuma Alışkanlığınızı Geliştirmek İçin 14 Yol
 1. Her gün en az 5-10 dakikanızı kitap okumaya ayırın.
 2. Yanınızda her zaman bir kitap taşıyın.
 3. Okumak istediğiniz kitapların bir listesini yapın.
 4. Sessiz bir yer bulun.
 5. Televizyon ve interneti azaltın.
 6. Çocuğunuza, eşinize veya sevgilinize okuyun.
 7. Günlük tutun ve günlüğünüzde kitaptan ayrıntılara yer verin.
 8. Sahafları gezin, daha önce okunmuş üzerine notlar alınmış kitapları keşfetmek heyecan verici olacaktır.
 9. Şehrinizde bulunan bir kütüphaneye en azından haftada bir gün uğrayın.
 10. Eğlenceli ve ilginizi çekecek kitaplar okuyun.
 11. Günün en sevdiğiniz saatini okuma saatiniz haline getirin.
 12. Okuduğunuz kitaplar hakkında blog yazabilirsiniz.
 13. Kendinize yüksek bir hedef belirleyin. Mesela 2023 yılında toplam 100 kitap bitireceğim gibi.
 14. Mutlaka bir okuma saatiniz ve gününüz olsun ve ona riayet edin.

 

 

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu